Porodní asfyxie je stavem ztížené výměny krevních plynů přes placentu během porodu, zhoršujícího se nedostatku kyslíku ve tkáních plodu s retencí oxidu uhličitého a postupně se vyvíjející metabolickou acidózou. Samotný výraz asfyxie je odvozen z řeckého bez pulzu. Porodní asfyxie je jednou z častých příčin perinatálního úmrtí a neurologického poškození.
Normální porodní činnost výrazně ovlivňuje cirkulaci krve v placentě. S děložními stahy dochází k cyklickým změnám průtoku a celkového objemu krve v uteroplacentárním řečišti, na vrcholu kontrakcí je průtok krátkodobě přerušen a obnovuje se opět s poklesem intrauterinního tlaku. Přesto za fyziologického porodu (tj. fyziologický plod i placenta) je přísun okysličené krve do intervilosního prostoru natolik dostatečný, že pH v krvi plodu klesá jen minimálně. Na druhou stranu celá řada patologických stavů ze strany matky, plodu či placenty znemožňuje takto úspěšnou adaptaci na porodní kontrakce. Problémem může být i prodlužení délky porodu nad únosnou mez.
Plod sám je vybaven celou řadou kompenzačních mechanismů pomocí kterých je schopen se po určitou dobu bránit důsledkům sníženého přívodu kyslíku. Nicméně při delším trvání hypoxie (tj. nedostatku kyslíku ve tkáních) přechází plod na anaerobní metabolismus, tvoří se laktát, vyvíjí se metabolická acidóza a asfyxie. Centralizace oběhu umožňuje přednostní zásobení mozku, srdce a nadledvin na úkor periferní a splanchnické cirkulace. Přetrvává-li hypoxie a acidóza, jsou konečnými důsledky selhání cirkulace, poškození orgánů (mozek, ledviny a jiné orgány) a předčasné intrauterinní dýchací pohyby. Není-li plod okamžitě porozen, dochází k ireverzibilnímu poškození nezranitelnějších orgánů a nakonec k srdeční zástavě a smrti plodu.
Příčiny porodní asfyxie
Všechny stavy, které působí intrauterinní hypoxii (distress plodu) a vyčerpávají rezervy plodu, se mohou manifestovat až s postupujícím porodem. Přitom děložní činnost nemusí vybočit z normálních mezí. Je to spíše kombinace nepříznivých faktorů, která nakonec vyústí v asfyxii plodu.
Asfyxie je kombinací hypoxie, hyperkapnie a metabolické acidózy.
Známky hypoxie plodu před a za porodu — omezení pohybů plodu, plodová voda silně zkalená smolkou, alterace ozev. Kardiotokografie je nejrozšířenější metodou diagnostiky hypoxie plodu za těhotenství. Snímá srdeční frekvenci plodu a děložní motilitu. Umožňuje detekovat změny srdeční frekvence plodu a tedy ohrožení plodu dříve, než dojde k hypoxickému poškození.
Diagnostická kritéria pro asfyxii po porodu
Plíce
Hypoxie/anoxie a acidóza dráždí nervová centra k předčasným dechovým pohybům a plod provádí první vdechy ještě v dutině děložní. Před terminální apnoe se objevují zvláště hluboké nádechy, kterými plod aspiruje plodovou vodu do bronchů, bronchiolů a acinů. V plicích plodu zůstávají epitelové šupiny a detritus z plodové vody patrné po dobu několika týdnů.
Mozek
Ledviny
Krvácivé léze
Masivní aspirace plodové vody a smolky, porodní asfyxie: Aspirace amniální tekutiny, asfyxie, Makro, pitva (73783) Aspirace amniální tekutiny, asfyxie, Makro, pitva (73784)