Infekce bakterií Treponema pallidum má prokázaný teratogenní efekt na plod. Přenos může nastat v kterékoliv fázi těhotenství, riziko poškození plodu je vysoké, udává se okolo 90%. Vlastní účinek bakterie spočívá v zánětlivých změnách endotelu cév, kterou vede k sekundární fibróze a tkáňovému poškození. Postižení mnoha orgánů vede k vysoké intrauterinní mortalitě plodu.
Manifestní infekce se mimo to projevuje hepatosplenomegálií, hydropsem plodu, hemolytickou anemií, zánětem mozkových obalů, plic, svalů a chrupavek. Pozdní vrozená syfilis diagnostikovaná po 2. roce věku je dnes velmi vzácná a u neléčených se projevuje typickými syfilitickými stigmaty, tzv. Hutchinsonovou triádou: hluchota, slepota, poruchy zubů; a dále sedlovitým nosem, perforacemi tvrdého patra a šavlovitě ohnutými holeněmi.
Plod, syfilis: Syphilis congenita, Makro, pitva (72090) Syphilis congenita, Makro, pitva (72091)
Plod, syfilis, hepatosplenomegalie: Syphilis congenita, hepatosplenomegalie, Makro, pitva (72093) Syphilis congenita, hepatosplenomegalie, Makro, pitva (72155) Syphilis congenita, hepatosplenomegalie, Makro, pitva (72156) Syphilis congenita, hepatosplenomegalie, Makro, pitva (72157)
Průkaz treponem stříbřením bývá úspěšný v 1. trimestru gravidity. Pokud byla žena léčena před 16. – 18. t.g., nejsou známky infekce histologicky zjistitelné.