Bránice se formuje ze struktur septum transversum, stěny tělní a z pleuroperitoneálních membrán.
Nejdůležitější a nejčastější vadu je posterolaterální hernie lokalizovaná vlevo.Výskyt je 1 : 2000 – 3000 živě rozených.
Sdružené vývojové vady jiných orgánů má asi čtvrtina postižených. Jde o vývojové vady kardiovaskulárního systému, urogenitálního či centrálního nervového systému.
Často se vyskytuje při chromosomálních aberacích (trisomie 18., 21. chromosomu). Nicméně většina případů se vyskytuje sporadicky a typicky jako jediná vada u jinak zdravého donošeného dítěte. Familiární případy jsou vzácné a tvoří méně než 2% případů.
Otvorem v bránici pronikají orgány dutiny břišní do dutiny hrudní a stlačují příslušnou plíc, někdy dochází i k posunu mediastina. Hypoplastická plíce je na straně defektu, ale někdy je hypoplastická i ta kontralaterální. Novorozenec jeví časně po porodu příznaky dechové tísně. Brániční hernie musí být operována ihned po porodu. Vysokou mortalitu mají i dnes rozměrné či oboustranné hernie s těžkým stupněm plicní hypoplázie a perzistující plicní hypertenzí.
Brániční hernie: Vrozená brániční hernie, Makro, pitva (72049) Vrozená brániční hernie, Makro, pitva (72048)
Levostranná brániční hernie, plod 22. t. g.: Vrozená brániční hernie, Makro, pitva (72440) Vrozená brániční hernie, Makro, pitva (72441)
Levostranná brániční hernie: Brániční hernie, Makro, pitva (73290) Brániční hernie, Makro, pitva (73291)
Hypoplázie levé plíce při vrozené levostranné brániční hernii: Vrozená brániční hernie, Makro, pitva (72442)
Pravostranná brániční hernie: Pravostranná brániční hernie, Makro, pitva (73267)