- 1. lunární měsíc
- Předsomitové stádium vývoje: oplozené vajíčko se rychle vyvíjí do stádia blastocysty, v němž zárodku odpovídá embryoblast, dávající základ zárodečnému terčíku. Terčík se stává oválným a od konce 3. týdne se počíná ohýbat v podélné i příčné ose a vzniká z něj válcovité tělo embrya. Tímto krokem se vývoj posouvá do somitového stádia. Zárodek je silně ohnutý , nabývá tvar písmene C, konvexita je lokalizovaná dorzálně. V objemné hlavové části je patrný přední mozkový váček s frontálním hrbolkem, dorzálně od něj potom střední mozkový váček (mesencefalon) s dorzálním zahnutím (flexura cephalica). Další ohnutí představuje flexura occipitalis v oblasti v oblasti zadního mozkového váčku. Na vyklenuté dorzální části těla embrya jsou dobře patrny somity. Kaudální část těla embrya je rovněž ohnutá ventrálně a je zakončena ocasem. Na ventrální části těla plodu nalézáme srdeční a jaterní hrbol. Vytvářejí se základy obličeje a horních i dolních končetin, které jsou podobné ploutvičkám. Na konci prvního lunárního měsíce činí délka těla přibližně 4 mm.
- 2. lunární měsíc
- Pokračuje vývoj obličeje — formují se oči, uši a nos. Hlava se vůči tělu začíná napřimovat a zakulacuje se. V mozku se formuje 4. komora. Redukuje se ocasní oddíl těla. Končetiny se dále diferencují, vytvářejí se prsty. Utváří se oblast krku a zužuje se odstup pupečníku, formuje se pohlavní hrbolek. Embryo již získává lidské rysy a stává se odlišitelné od embryí ostatních savců. Délka těla na konci 2. měsíce je přibližně 28 mm (měřeno od temene po kostrč — tento rozměr označujeme zkratkou P-C). V tomto období již popisný pojem embryo nahrazujeme pojmem fetus.
- 3. lunární měsíc
- Plod rychle roste do délky, většina vnitřních orgánů již zaujímá definitivní polohu. Prodlužuje se trup, hlava však zůstává vůči tělu relativně velká (tvoří 1/3 délky těla). Zevní genitál je definitivně vytvořen, lze rozeznat pohlaví. Délka celého těla ke konci tohoto měsíce činí cca 90 mm, P-C je cca 70 mm. Hmotnost plodu je přibližně 20 g.
- 4. lunární měsíc
- Pokračuje rychlý růst těla, začínají se objevovat nehty a na pokožce první jemné chloupky, tzv. lanugo. Délka celého těla ke konci měsíce je cca 150 mm, P-C je cca 130 mm. Hmotnost plodu je přibližně 120 g.
- 5. lunární měsíc
- Růst se mírně zpomaluje, hlava se stává v poměru k tělu menší. Vrcholí tvorba lanuga, vytváří se kožní mázek. Plod se pohybuje a matka si začíná jeho pohyby uvědomovat — primigravida okolo 19.t.g., multigravida přibližně o dva týdny dříve. Ozvy plodu již lze detekovat stetoskopem. Délka celého těla ke konci měsíce činí cca 250 mm, P-C je cca 180 mm. Hmotnost plodu je přibližně 300 g.
- 6. lunární měsíc
- Vzhledem k absenci podkožního tuku je kůže jemná, průsvitná, červenofialová se zřetelnou cévní kresbou. Na hlavě jsou viditelné krátké vlásky, začínají se tvořit řasy a obočí. Délka celého těla na konci měsíce je cca 300 mm, P-C je cca 230 mm. Hmotnost plodu je přibližně 600 g.
- 7. lunární měsíc
- Začíná tvorba podkožního tuku, kůže se napíná. Oči se otevírají- epitelový šev mezi víčky se rozestupuje. Počíná sestup varlat do tříselného kanálu. Délka celého těla je cca 350 mm, P-C je cca 270 mm. Hmotnost plodu je přibližně 1200 g.
- 8. lunární měsíc
- Tvorba tuku v podkoží je výraznější, plod je zaoblený, růžový, rostou vlásky, nehty dosahují již po distální okraj prstů. Na povrchu těla je hojně mázku. Délka celého těla je cca 400 mm, P-C je cca 310 mm. Hmotnost plodu je přibližně 1800 g.
- 9. lunární měsíc
- Změny z 8. lunárního měsíce pokračují. Sestup varlat je dokončen. Délka celého těla je cca 450 mm, P-C je cca 340 mm. Hmotnost plodu je zhruba 2600 g.
- 10. lunární měsíc
- Popisované znaky jsou již známkami donošenosti a jsou hodnoceny neonatologem přítomným při porodu: tělo je zaoblené, kůže je hladká, bez lanuga. Nehty přesahují distální články prstů, vlásky jsou dlouhé alespoň 10 mm. Kosti kalvy lební jsou tvrdé, chrupavky pevné a fontanely hmatné. Obvod hrudníku lehce převyšuje obvod hlavy. Délka celého těla je kolem 500 mm, P-C je cca 360 mm, průměrná hmotnost těla činí 3300 g.