Chronické plicní onemocnění jako následek poškození plic v novorozeneckém věku, ke kterému došlo v důsledku déletrvající umělé plicní ventilace a podávání vysoké koncentrace kyslíku ve vdechovaném vzduchu. V dnešní době se objevuje téměř jen u nedonošených dětí s porodní hmotností nižší než 1000 g, u kterých byla prováděna dlouhodobá mechanická ventilace např. z důvodu RDS, septických komplikací, opakovaných apnoí. Bronchopulmonální dysplázie je definována klinicky jako závislost na kyslíku nebo ventilační podpoře přetrvávající v 36. týdnu postmenstruačního (tj. gestačního) stáří.
Klasická bronchopulmonální dysplázie
Byla popsána v roce 1967 jako těžké poškození plic způsobené toxicitou vysokých koncentrací kyslíku a barotraumatem při déletrvající agresivní mechanické ventilaci užité k léčbě syndromu respirační tísně novorozenců. Poškození plic progredovalo od počátečního exsudativního stádia poškození acinů k regenerativním a fibroproliferativním změnám. Ve stěně malých bronchů i bronchiolů byla hypertrofická svalovina, metaplazie epitelu, výrazná septální fibróza, střídající se oblasti hyperinflace a atelektáz, často ložiskové krvácení, známky plicní cévní choroby.
Nová bronchopulmonální dysplázie
V posledních letech s letech s vývojem šetrnějších technik umělé plicní ventilace, podáváním surfaktantu a prenatálním podáváním kortikoidů matkám k maturaci plic se klasický histologický obraz změnil. Tzv. nová bronchopulmonální dysplázie je charakterizována redukcí alveolárního růstu (strukturálně jsou plicní sklípky jednodušší a zvětšené), sníženou vaskularizací, v intersticiu je méně výrazná celulizace a fibroprodukce. Výsledné změny jsou pravděpodobně způsobeny narušením normálního vývoje a růstu plicní u extrémně nezralých novorozenců (24. – 30. týden), kteří se rodí s plícemi ve stádiu kanalikulárním či sakulárním. Alveoly nejrychleji přibývají právě mezi 25. týdnem prenatálního a 4. měsícem postnatálního života.
Obraz klasické bronchopulmonální dysplázie u kojence stáří 3 měsíce. Porod předčasný
ve 29.t.g s porodní hmotností 970 g. Od porodu trvalá závislost na ventilátoru.
Rizikovým faktorem byl předčasný odtok plodové vody od 23.t.g a po porodu
také opakované septické stavy. Příčinou smrti byl zápal plic.
Bronchopulmonální dysplasie, Makro, pitva (73786)
Bronchopulmonální dysplázie u kojence stáří 11 týdnů. Porod ve 26.t.g, porodní
hmotnost 1100 g. V anamnéze časná novorozenecká sepse (Streptococcus agalactiae), RDS,
operovaná nekrotizující enterokolitida, opakované septické stavy. Přičinou smrti
bylo recidivující krvácení do mozku.
Bronchopulmonální dysplasie, Makro, pitva (73785)
Bronchopulmonální dysplázie:
Bronchopulmonální dysplasie, Makro, pitva (74363)