Pod ependymem je uložena zárodečná vrstva tvořena primitivními neuroblasty. Je zdrojem neuronů a později glie, které migrují z periventrikulární oblasti na konečné místo určení v mozkové kůře. Zárodečná vrstva se takto spotřebuje do 32. – 34. týdne. Krvácení do zárodečné vrstvy a mozkových komor postihuje nedonošené novorozence mladší 32. týdnů. Nejvíce jsou ohrožení opět novorozenci s extrémně nízkou porodní hmotností.
Z dalších rizikových faktorů je třeba jmenovat umělou plicní ventilaci, barotrauma, těžký syndrom respirační tísně, hypoxii, hyperkapnii, perzistující ductus arteriosus, razantní volumoexpanzi v prvních dnech života a růstovou retardaci plodu.
Patogeneze je multifaktoriální, spolupůsobením níže uvedených faktorů, především hypoxií a přechodným vzestupem krevního tlaku dochází k poškození fragilních kapilár zárodečné periventrikulární vrstvy, které jsou zdrojem krvácení. Jmenované negativní účinky na mikrocirkulaci zesiluje vazodilatace v mozkovém řečišti při hyperkapnii, která je v rizikové skupině nedonošených novorozenců důsledkem RDS.
Smrt je důsledkem nitrolební hypertenze s konusy a útlaku životně důležitých center v mozkovém kmeni.
Subependymální hematom nad ncl. caudatus je mnohdy bilaterální nebo vícečetný.
Prasknutím subependymálního hematomu se krev provalí do postranní komory a šíří se komorovým systémem do druhé postranní komory, třetí komory, akveduktu, čtvrté komory, subarachnoidálního prostoru a cisteren.
Krvácení do mozkových komor prvního stupně: Nitrokomorové krvácení, první stupeň, Makro, pitva (74397)
Krvácení do mozkových komor třetího stupně: Nitrokomorové krvácení, třetí stupeň, Makro, pitva (74398)
Krvácení do mozkových komor u nezralého novorozence 27.t.g ve věku 2 dny. Porodní hmotnost dítěte byla 990 g. Dítě mělo plně vyjádřený syndrom respirační tísně. Intraventrikulární hematom, Makro, pitva (73828) Intraventrikulární hematom, Makro, pitva (73829)
Krvácení do mozkových komor, nezralý novorozenec 24.t.g. s porodní hmotností 780 g z dvoučetné gravidity, dvojče B. Krvácení do postranních komor je asymetrické. V subarachnoidální cisterna magna je zřetelný hematom. Smrt nastala ve věku 6 dní. Intraventrikulární hematom, Makro, pitva (73826) Intraventrikulární hematom, Makro, pitva (73827)
Hemorhagický periventrikulární infarkt u nezralého novorozence z dvojčat, porod ve 29.t.g s porodní hmotností 1150 g. Dítě s porodní asfyxií (Apgar 1-3-6) a syndromem respirační tísně. Hemorhagický infarkt, periventrikulární leukomalacie, Makro, pitva (73792) Hemorhagický infarkt, periventrikulární leukomalacie, Makro, pitva (73793) Hemorhagický infarkt, periventrikulární leukomalacie, Makro, pitva (73794) Hemorhagický infarkt, periventrikulární leukomalacie, Makro, pitva (73795) Hemorhagický infarkt, periventrikulární leukomalacie, Makro, pitva (73796) Hemorhagický infarkt, periventrikulární leukomalacie, Makro, pitva (73797)
Krvácení do mozkového parenchymu periventrikulárně, při okcipitálním rohu pravé postranní komory. Krev je také v komorovém systému. Porod předčasný ve 36.t.g s porodní asfyxií. Intraventrikulární hematom, Makro, pitva (73830)
Intraventrikulární krvácení: Nitrokomorové krvácení, Makro, pitva (74399)