Vrozené vývojové vady plodu jsou u matek s diabetes mellitus 2 – 4× častější než v běžné populaci. Vrozené vady bývají mnohočetné.
Diabetická embryopatie zahrnuje zejména:
Teratogenní vliv diabetu se uplatňuje v průběhu kritického období 2 – 6 týdne po početí. Přesný mechanismus teratogenního působení není vyjasněn. Prevencí diabetické embryopatie je specializovaná prekoncepční a prenatální péče s důrazem na intenzivní kontrolu glykémie. Incidence VVV úzce koreluje s hladinami glykosylovaného hemoglobinu HbA1c. Je-li glykémie před početím a v průběhu gravidity důsledně udržována v mezích normy, klesá incidence vrozených vad plodu na úroveň srovnatelnou se zdravou populací.
Tato rizika platí pro diabetes mellitus I. i II. typu. Perorální antidiabetika jsou v těhotenství kontraindikována.
Akranie, matka má diabetes typu I.: Akranie, diabetická matka, Makro, pitva (73619) Akranie, diabetická matka, Makro, pitva (73620)
37letá žena s anamnézou diabetu II. typu, obezitou a hypertenzí. Nebyla sledována před otěhotněním ani během těhotenství v těhotenské poradně. V graviditě pokračovala v terapii perorálními antidiabetiky. Ultrazvukové vyšetření ve II. trimestru ukázalo mnohočetné vývojové vady plodu. Potracený plod byl pokročile macerovaný.
Patologická diagnóza: diabetická embryopatie.
Macerovaný plod mužského pohlaví, 17.t.g.:
Kvůli pokročilé autolýze tkání nebylo možné vyšetřit mozek a ledviny.
Fokomelická embryopatie (72753)
Macerovaný plod, 17.t.g.; fokomelická diabetická embryopatie: Diabetická embryopatie, Makro, pitva (72753)