Atlas
 

Základní termíny



7  Patologie novorozence a časného dětského věku

7.1  Základní termíny

Úvod:

Neonatální patologie zaznamenala nevídaný rozvoj. Nové metodiky vnášejí do klinické diagnostiky nové možnosti a rozvoj techniky a terapie ovlivňuje významně přežívání zejména nedonošených a nezralých novorozenců. Tito dříve umírali bezprostředně po narození pro nezralost orgánů a tkání, tj. pro neschopnost života (debilitas vitae).

Klasifikace:

Konvence daná výnosem ministerstva zdravotnictví z roku 1986 stanoví následující termíny:

Potrat: mrtvě narozený plod o hmotnosti nižší než 1000 g, a živě narozený plod o hmotnosti nižší než 500 g, pokud nepřežívá déle než 24 hodin.

Porod: živě narozený plod o hmotnosti vyšší než 500 g a plod o hmotnosti nižší než 500 g, pokud přežívá déle než 24 hodin.

Další klasifikační kritéria jsou následující:

Fetus immaturus non vitalis: hmotnost nižší než 1000 g, (obvykle délka pod 38 cm, narození do 28. týdne gestačního věku).

Fetus immaturus vitalis: hmotnost 1000 – 2500, (obvykle délka plodu pod 47 cm, narozen v rozmezí od 29. – 38. týdne gestačního věku).

Fetus maturus: hmotnost 2500 g – 4000 g (obvykle délka plodu více než 48 cm, narození v rozmezí od 38. do 41. týdne gestačního věku).

Fetus permaturus: hmotnost nad 4000 g (obvykle délka plodu nad 52 cm, narození po 41. týdnu gestačního věku).

Je nutno rozlišovat mezi skutečnou nezralostí a nedonošeností a hypotrofií z retardace vývoje plodu, anglicky small for date, např. z placentární insuficience, a jeho opak large for age. Prognosticky jsou na tom nezralí novorozenci lépe (s výjimkou novorozenců silně nezralých): pokud přežijí první období, orgány dozrávají a dále se dítě vyvíjí normálně. Naopak v případě dětí donošených, které jsou ale příliš malé, bývá stav zaviněn jinými příčinami, které ovlivňují další vývoj dítěte (metabolické vady, alkohol matky atd.).

Dítě je dále menší v případě vícečetného těhotenství; zde se jedná o prakticky fyziologický stav s rychlou úpravou.

7.1.1  Apgar skore

Apgarové skore je metoda, jak standarně a poměrně jednoduše zhodnotit stav dítěte po porodu. Novorozenec se hodnotí po první minutě po porodu a po pěti minutách. Za každý znak se přidělují body (0 – 2). Maximální dosažitelné skore je 10. Toto skore velmi dobře koreluje s mortalitou v prvních 28 dnech života: novorozenci s Apgar skore 0 nebo 1 mají mortalitu 50%; skore 4 odpovídá mortalitě 20% a novorozenci se skore nad 7 přežívají téměř všichni.



Na začátek této strany



Pokud atlas nefunguje jak má (například se neotevírají okna s obrázky), je možné, že jste se dostali do vnitřních oblastí atlasu přímým odkazem zvenčí a tak jste vynechali některé vstupní detekční procedury. Zkuste přejít na hlavní stránku atlasu: www.muni.cz/atlases