Úvod:
Patologie srdeční se dělí do několika hlavních skupin:
Obecně hlavní úlohou srdečního svalu je udržet v chodu krevní oběh. Za různých okolností je tato úloha ztížena a srdeční sval je podroben zvýšené námaze.
Na zvýšené nároky reaguje srdeční sval fyziologicky zvýšením tepové frekvence a zvýšenou účinností práce při (fyziologické) dilataci komor. Do jisté míry je i hypertrofie srdeční fyziologická (atletické srdce).
Na dlouhodobě zvýšenou zátěž srdeční sval reaguje hypertrofií. Pokud nedojde k rovnováze a nároky převyšují možnosti svalu, srdce dilatuje (excentrická hypertrofie) a selhává.
Je určitý rozdíl mezi tlakovým přetížením srdce (aortální stenóza, hypertenze aj.) a přetížením objemovým (regurgitace při insuficienci chlopně, srdeční vady s pravolevým zkratem). U tlakové hypertrofie se zvyšuje tloušťka stěny, u objemové hypertrofie se zvětšuje objem komory. Na tlakovou zátěž reaguje lépe komora levá, komora pravá při zvýšeném tlaku (plicní hypertenze) selhává rychleji.
Úvod:
Jedná se o anatomické anomálie srdce a velkých cév, které jsou přítomny již při narození. S rostoucím věkem se tyto změny zpravidla dále vyvíjejí.
Při vrozených srdečních vadách (VSV) bývá často postiženo nejen srdce a cévy, ale též další orgány. Může se jednat o komplikovanou malformaci, ale velmi často se jedná o následek VSV, která postihuje další orgány (typicky plíce).
Klasifikace:
VSV se klasifikují podle řady kritérií:
Při popisech a klasifikaci srdečních vad se používá několika termínů:
Zkrat: spojka mezi velkým a malým oběhem, kudy proudí krev. Záleží na rozsahu zkratu (kolik krve proudí) a jakým směrem (zkrat pravolevý a levopravý). Zkrat znamená vždy objemové přetížení příslušné části srdce. Tak například při zkratu LP, kdy je vyšší tlak ve velkém oběhu, teče krev zkratem zleva doprava a objemově přetěžuje pravé srdce (tedy malým oběhem přes plíce teče větší objem krve).
Obstrukce: zúžení nebo úplná atrézie tepenného ústí nebo cévy. Vede ke vzrůstu tlaku před překážkou, následované hypertrofií z tlakového přetížení. Naopak oblasti srdce za obstrukcí mohou být hypoplastické.
Někdy je obstrukce úplná: atrezie. V takových případech je situace složitější (při změněných poměrech krev teče jinudy). Tak při atrezii aortální chlopně je otevřený ductus arteriosus, kterým je zásobováno celé tělo. Vzestupná aorta i levá komora jsou silně hypoplastické (hypoplázie levého srdce) a veškerou práci musí odvádět pravá komora. V některých případech je atretická i mitrální chlopeň (pak je hypoplasie levé komory velmi výrazná, levá komora je jen štěrbinovitá).
Arytmie: rozsáhlé defekty septa (zejména defekt septi primi) je (kromě míšení krve v defektu) provázen i postižením až chyběním převodního systému a tedy kompletním AV blokem. Jiné anomálie mohou postihovat jen převodní systém (Wolf-Parkinson=White a jiné).
Cyanóza je způsobena určitým (absolutním) množstvím redukovaného hemoglobinu v krvi. Vzniká za různých okolností, ne vždy souvisí s vrozenými srdečními vadami:
Cyanóza mívá specifickou distribuci: periferní při srdečním selhávání, na dolní polovinu těla omezenou při koarktaci aorty infantilního typu aj.
Periferní a centrální cyanózu lze rozlišit podle vzhledu jazyka: centrální cyanóza při pravolevém zkratu způsobí cyanózu jazyka, naopak periferní cyanóza ne.
Šelesty při vrozených vadách mívají typický charakter a vztah k srdečnímu cyklu. K diagnóze srdeční vady a její přesné klasifikaci jsou dále nutné zobrazovací metody, které navíc umožňují změřit průtok jednotlivými oddíly srdečními nebo zkraty. Prenatální diagnostika srdečních vad má zásadní význam.
Při některých srdečních vadách se objevují paličkovité prsty s vyklenutými nehty (tvaru hodinového skla); příčina není jasná.
Obrázky
Kongesce ledvin při srdečním selhání (cyanóza):
Kongesce ledvin, Makro, pitva (71118)
Kongesce žaludku:
Kongesce stěny žaludku, Makro, pitva (70060)
Pasivní kongesce jater při srdečním selhávání:
Kongesce jater (muškátová játra), Makro, pitva (70430)
Fibróza jater kardiálního původu:
Játra, kardiální fibróza, Makro, pitva (70370)
Játra, kardiální fibróza, Makro, pitva (70369)
Játra, kardiální fibróza, Makro, pitva (70368)
Paličkovité prsty s cyanózou:
Tamponáda po ruptuře srdeční stěny; perikard je vyplněn koagulovanou krví, Makro, pitva (71584)
Jiný případ paličkovitých prstů při srdeční vadě:
Paličkovité prsty při srdeční vadě, CLINIC (71493)
Paličkovité prsty při srdeční vadě, CLINIC (71494)
Cyanóza prstů:
Cyanóza prstů, CLINIC (71495)
Hepar moschatum:
Hepar moschatum, HE 20x (73038)
Některé srdeční vady jsou doprovázeny víceméně kompletním míšením krve v srdečních komorách. Jedná se o velmi vzácné případy, kam patří například společná komora nebo rozsáhlý úsek společné aorty. Takové vady jsou provázeny od počátku cyanózou celého těla.
Obrázky
Společná komora:
Společná komora, Makro, pitva (71496)
Makroskopický nález:
Obrázky
Atrézie aorty s hypertrofií pravé komory:
Atrézie aorty s hypertrofií pravé komory, Makro, pitva (71497)
Atrézie aorty:
Atrézie aorty, Makro, pitva (71498)
Hypoplastický aortální oblouk při koarktaci aorty infantilního typu:
Koarktace aorty infantilního typu, Makro, pitva (71705)
Hypoplastický aortální oblouk při koarktaci aorty infantilního typu, Makro, pitva (71499)
Koarktace aorty dospělého typu:
Koarktace aorty dospělého typu, Makro, pitva (71500)
Koarktace aorty s dissekujícím aneurysmatem:
Koarktace aorty s dissekujícím aneurysmatem, Makro, pitva (71501)
Usurace žebra rozšířenou interkostální arterií u koarktace aorty dospělého typu:
Usurace žebra rozšířenou interkostální arterií u koarktace aorty dospělého typu, Makro, pitva (71502)
Koarktace dospělého typu, CT a 3D rekonstrukce:
Koarktace adultního typu, CT, Rtg (71814)
Koarktace adultního typu, 3D rekonstrukce, Rtg (71813)
Jiný případ koarktace dospělého typu, CT a 3D rekonstrukce:
Koarktace aorty adultního typu, CT rekonstrukce, Rtg (71839)
Koarktace aorty adultního typu, CT rekonstrukce, Rtg (71840)
Klinické znaky:
Pokud jsou tyto vady provázeny významným zkratem, objevuje se cyanóza ihned po narození.
Klasifikace:
Kombinovaná srdeční vada, kde hemodynamický význam jednotlivých změn může kolísat; klinický obraz a prognóza postižených se může lišit. Z neléčených pacientů se 20 let věku dožívá cca 10%, 40 let 3%.
Někdy jsou přítomny i další změny (defekt síňového septa u Fallotovy pentalogie, ductus arteriosus, hypoplázie až atresie pulmonální arterie aj.)
Pokud u Fallotovy tetralogie není výrazná pulmonální stenóza, klinický vývoj připomíná ventrikulární septální defekt a nemusí docházet k cyanóze. Naopak se vzrůstajícím stupněm stenózy pulmonální arterie se cyanóza prohlubuje.
Stenóza pulmonální arterie do značné míry chrání plicní oběh a nedochází proto k postižení plic jaké je běžné u LP zkratů.
Pacienti s Fallotovou tetralogií zaujímají zvláštní polohu (dřepění při Fallotově tetralogii), která patrně zlepšuje hemodynamické poměry.
Terapie Fallotovy tetralogie je chirurgická; u klasických forem bývá úspěšná.
U kompletních forem odstupuje aorta z pravé komory a arterie pulmonalis z komory levé. Velký a malý oběh jsou tedy odděleny. Proto musí být přítomna nějaká komunikace mezi oběhy. Je to buď defekt komorového septa (35%) nebo defekt síňového septa či průchozí ductus arteriosus. Defekt komorového septa je stabilní, ale ostatní formy komunikace se mohou uzavírat (což vyžaduje chirurgickou intervenci).
Prognóza neléčených pacientů je špatná (cyanóza, umírají po několika měsících života); terapie je chirurgická.
Velmi vzácná je korigovaná transpozice, kde navíc na pravou předsíň navazuje levá komora a na levou předsíň komora pravá. Takoví pacienti jsou bez potíží, tato vada je však zpravidla provázena dalšími anomáliemi.
Obrázky
Transpozice velkých arterií:
Transpozice velkých arterií, Makro, pitva (71503)
Transpozice velkých arterií s rudimentární pravou komorou:
Transpozice velkých arterií s rudimentární pravou komorou, Makro, pitva (71504)
Vady, kde LP zkrat není natolik významný, aby vyvolal pulmonální hypertenzi, vedou k objemové zátěži pravé komory (malým oběhem protéká 2 – 4×více krve než normálně). Tyto vady jsou zpravidla dobře tolerované. Patří sem zejména:
Klinicky jsou tyto změny provázeny odpovídajícím šelestem. Terapie je chirurgická, prognóza je dobrá.
Někdy ovšem je zkrat natolik významý, že dochází ke vzniku pozdní cyanózy (u defektů síňového septa je to v cca 10% případů).
Obrázky
Defekt síňového septa:
Defekt síňového septa, Makro, pitva (71505)
Klinicky velmi důležitá skupina srdečních vad. Vzhledem k nepříznivému vývoji vady je pro osud pacienta velmi důležitá včasná diagnóza a korekce vady.
Vývoj probíhá v několika fázích:
Prognóza je špatná. Korekci vady je nutné provést co nejdříve, tedy než se vyvinou plicní změny. Potom je již vada chirurgicky nekorigovatelná (uzávěr by vedl k srdečnímu selhání). Stav plicního řečiště při plánování zákroku se hodnotí plicní biopsií.
Mezi vady s pozdní cyanózou patří:
Otevřený ductus arteriosus je prototyp pozdně cyanotické vady. Je provázený typickým šelestem. Chirurgické řešení (podvaz a protětí duktu) je nutné provést co nejdříve.
Defekty síňového septa jsou různého typu. Z 90% se jedná o defekt sekundárního septa, který se uplatňuje zkratem. Defekty s. primi navíc bývají spojeny s defektem horní částí septa komorového (v extrémním případě se jedná o AV kanál) a dále je přerušeno mezikomorové vedení.
Defekty komorového septa mají různou lokalizaci. Menší defekty (zejména muskulární) se asi v 50% případů spontánně uzavírají v průběhu prvního roku života, stav se proto sleduje a operace odkládá. Velké defekty membranózního septa se řeší chirurgicky. Drobné defekty produkují šelest a nemusí mít hemodynamický význam (Rogerova choroba).
Kompletní AV kanál je těžká srdeční vada, kde defekt s. primi je spojen s defektem membranózního mezikomorového septa. Chlopně jsou malformované, ve vyvinutém případě je přítomno pět cípů chlopně na okrajích defektu.
Obrázky
Defekt mezikomorového septa:
Defekt mezikomorového septa, Makro, pitva (71506)
Úvod:
Srdečních vad je celá řada; mnohé komplikované srdeční vady mají specifické názvy (dvouvýtoková pravá komora, dvouvýtoková levá komora). Dále sem patří i malformace chlopní a malformace koronárních arterií.
(Levá) koronární arterie odstupuje z a. pulmonalis. To vede k těžké ischemii myokardu (anginózní bolesti), infarktu a srdečnímu selhání.
Klinicky dítě v ischemických epizodách trpí anginózními bolestmi s křikem; EKG prokáže změny typické pro ischemii včetně Q vlny.
Při včasné diagnóze se vada dá chirurgicky řešit.
Klinické znaky:
Nejúčinnější je chirurgická léčba, pokud možno s korekcí vady. Pro uzávěry defektů se používají protézy, pro náhradu chlopní existuje řada typů umělých chlopní.
Zpravidla je snaha po co nejčasnější korekci vady.
Umělé materiály mohou vyvolávat další komplikace (hemolýza při rozbíjení erytrocytů umělou chlopní, bakteriální endokarditis a trombózy, poškození a selhání protézy a další).
Obrázky
Dříve používaná kuličková protéza (kulička se pohybovala v kleci z nerezového
materiálu); vzdor snaze po maximální odolnosti materiálu kuličky (speciální
plast) po čase docházelo k degradaci materiálu. Zde je řez kuličkou
po osmi letech provozu:
Dříve používaná kuličková protéza (kulička se pohybovala v kleci z nerezového materiálu); vzdor snaze po maximální odolnosti materiálu kuličky (speciální plast) po čase docházelo k degradaci materiálu. Zde je řez kuličkou po osmi letech provozu, Makro (71507)
Protéza mitrální chlopně:
Protéza mitrální chlopně, Makro, pitva (71508)
Disková protéza mitrální chlopně (disk se pohybuje v ocelové kleci):
Disková protéza mitrální chlopně (disk se pohybuje v ocelové kleci), Makro, pitva (71509)
Umělá mitrální chlopeň:
Umělá mitrální chlopeň, Makro, pitva (74448)
Umělá mitrální chlopeň, Makro, pitva (74449)
Trombóza umělé mitrální chlopně:
Trombóza umělé mitrální chlopně, Makro, pitva (71510)
Záplata srdeční stěny:
Záplata srdeční stěny, Makro, pitva (71511)
Stav po operaci Fallotovy tetralogie, dacronová záplata:
Stav po operaci Fallotovy tetralogie, dacronová záplata, Makro, pitva (71512)
Biologická umělá chlopeň aorty:
Umělá biologická chlopeň aorty, Makro, pitva (74341)
Umělá biologická chlopeň aorty, Makro, pitva (74342)
Úvod:
Příčinou ischemie srdeční je v naprosté většině případů atheroskleróza. Ostatní procesy (cévní anomálie, vaskulitidy atd.) nebereme v této kapitole v úvahu. S postupujícími atherosklerotickými změnami koronárních arterií se rozvíjejí i ischemické změny na srdeční svalovině.
Klasifikace:
Ischemie srdeční se klasifikuje podle lokalizace, stupně poškození atd.; zejména však podle průběhu na
Topograficky je ischemie v oblasti povodí postižené tepny. Cévní zásobení je relativně variabilní. U asi 80% populace je dominantní pravá koronární arterie, která zásobuje pravou komoru, zadní část septa a zadní stěnu levé komory srdeční. U části populace je poměr (vzhledem k objemu zásobené svaloviny) vyrovnaný nebo má převahu levá koronární arterie.
Při postižení pravé koronární arterie tedy dochází k infarktu zadní části septa a zadní stěny levé komory (infarkty pravé komory se klinicky příliš neuplatňují). Při postižení ramus descendens levé koronární arterie dochází k infarktu přední stěny a přední části mezikomorového septa, při postižení r. circumflexus je postižena laterální oblast levé komory.
Pokud dochází k postupnému vývoji ischemie, mají čas se vytvořit kolaterály a následky uzávěru cévy pak nejsou tak devastující, jako pokud dojde k ischemii náhle.
Úvod:
Následek aktutní ischemie myokardu s nekrózou svalových vláken různého rozsahu. Nekróza je ireversibilní (srdeční buňky neregerují) a pokud pacient přežívá, hojí se jizvou.
K ireversibilní nekróze buněk dochází po 30 minutách kompletní ischemie. Včasná terapie zaměřená na zprůchodnění postižené cévy může vést k značnému omezení rozsahu infarktového ložiska.
Klinické znaky:
Obrázky
Hypertrofie levé komory srdeční s čerstvým infarktem myokardu:
Hypertrofie levé komory srdeční s čerstvým infarktem myokardu, Makro, pitva (71513)
Časný infarkt a fibróza srdečního svalu:
Časný infarkt a fibróza srdečního svalu, Makro, pitva (71514)
Infarkt myokardu, maximum subendokardiálně:
Infarkt myokardu, maximum subendokardiálně, Makro, pitva (71515)
Starý a čerstvý infarkt myokardu:
Starý a čerstvý infarkt myokardu, Makro, pitva (71516)
Ruptura srdeční stěny po infarktu:
Ruptura srdeční stěny po infarktu, Makro, pitva (71517)
Ruptura srdeční stěny po infarktu, Makro, pitva (71518)
Ruptura srdeční stěny po infarktu, Makro, pitva (71519)
Infarkt myokardu s rupturou septa:
Infarkt myokardu s rupturou septa, Makro, pitva (71520)
Jiný případ ruptury septa při infarktu myokardu:
Infarkt, ruptura mezikomorového septa, Makro, pitva (71986)
Infarkt, ruptura mezikomorového septa, Makro, pitva (71984)
Infarkt, ruptura mezikomorového septa, Makro, pitva (71985)
Infarkt, ruptura mezikomorového septa, Makro, pitva (71987)
Jizva po infarktu myokardu:
Jizva po infarktu myokardu, Makro, pitva (71521)
Jizva po infarktu myokardu, Makro, pitva (71522)
Rozsáhlý infarkt přední stěny levé komory a mezikomorového septa,
postihující střední a apikální část komory; MR a MR video
zachycující sníženou motilitu (akinezu) infarktové oblasti:
Infarkt myokardu, MR, Rtg (73015)
Infarkt myokardu, MR video, Ultrazvuk, video (73013)
Infarkt myokardu, MR, Rtg (73016)
Infarkt myokardu, MR video, Ultrazvuk, video (73014)
Infarkt myokardu, MR, Rtg (73017)
Infarkt myokardu, MR, Rtg (73018)
Infarkt myokardu, MR, Rtg (73019)
Infarkt papilárního svalu s rupturou:
Infarkt papilárního svalu s rupturou, Makro, pitva (71523)
Infarkt s nástěnnou trombózou:
Infarkt s nástěnnou trombózou, Makro, pitva (71524)
Infarkt s nástěnnou trombózou, Makro, pitva (71525)
Infarkt myokardu s aneurysmatickým vyklenutím stěny a nástěnnou trombózou:
Aneurysma srdeční po infarktu s nástěnným trombem, Makro, pitva (71195)
Infarkt myokardu, vyšetření magnetickou resonancí:
Srdeční infarkt, dvoudutinová projekce, MR kontrast, Rtg (73454)
Srdeční infarkt, čtyřdutinová projekce, MR kontrast, Rtg (73455)
Srdeční infarkt, výtokový trakt levé komory, MR kontrast, Rtg (73456)
Srdeční infarkt, hrot s trombem, MR kontrast, Rtg (73457)
Subendokardiální srdeční infarkt, MR kontrast, Rtg (73458)
Chronická ischemická choroba, stav po infarktu s aneurysmatem,
stav po resekci aneurysmatu, našití by-passu, implantaci kardiostimulátoru,
implantaci umělé aortální chlopně. Pacient umírá na rozsáhlý infarkt
myokardu. Video dále zachycuje nefrosklerózu s jizvami po
infarktech ledviny:
Umělá chlopeň, infarkt, Video (74062)
Histologie:
Typické histologické změny při infarktu myokardu jsou histologicky patrné až po 24 hodinách (časnější průkaz je sice možný, vyžaduje však speciální metody, odběr čerstvé tkáně atd., což je možné pouze v experimentu).
Histologické změny jsou charakterizované zprvu lehkým edémem a separací vláken, zmnoženými intravaskulárně uloženými neutrofily, které postupně prostupují do intersticia. Po 24 hodinách jsou již změny typické: nekróza se zvýšenou eosinofilií, ztráta jader a posléze i příčného žíhání, prostoupení tkáně neutrofily, překrvení až prokrvácení na periferii. Makroskopicky je postižená tkáň jílovitě žlutá, místy prokrvácená.
Od třetího do 10 dne se nekrotická vlákna rozpadají, zmnožují se makrofágy a neutrofilů postupně ubývá. Tvoří se granulační tkáň.
Po desátém dni je vytvořena granulační tkáň s fibroblasty. Celularita postupně klesá, vazivo vyzrává, tvoří se jizva. Makroskopicky je oblast infarktu šedá, stěna může být ztenčená.
Po dvou měsících je oblast nekrózy tvořena vyzrálou jizvou.
Obrázky
Velmi čerstvý infarkt myokardu, projevující se fokální leukostázou:
Čerstvý infarkt myokardu s leukostázou, HE 100x (72028)
Infarkt myokardu:
Infarkt myokardu, HE 20x (70118)
Infarkt myokardu, HE 40x (70119)
Nekrotická svalovina, místy prostoupená rozpadajícími se neutrofily:
Infarkt myokardu, HE 40x (70120)
Infarkt myokardu v terénu fibrózy:
Infarkt myokardu, HE 10x (71415)
Infarkt myokardu, HE 20x (71416)
Infarkt myokardu, HE 40x (71417)
Infarkt myokardu a nástěnná trombóza:
Infarkt myokardu s nástěnnou organizující se trombózou, HE 40x (71251)
Lamelární infarkt myokardu stěny levé komory (by-pass, transplantace chlopně):
Laminární infarkt myokardu, HE 40x (74146)
náhlý uzávěr při malém postižení srdeční svaloviny: infarkt, hrozí i ruptura srdeční (není hypertrofie, zbytek svaloviny je funkční a je schopen vyvinout vysoký systolický tlak)
postižení papilárního svalu s rupturou (na rozdíl od endokarditidy se trhá svalovina, ne šlašinky); ruptura vede k náhlé insuficienci mitrální chlopně
ruptura mezikomorového septa s rychlým kombinovaným komorovým selháním
rozvoj aneurysmatu stěny s přetížením komory a s hrozbou ruptury, trombózou (s embolizacemi; jinak ale trombóza aneurysmatu nepříznivé hemodynamické účinky aneurysmatu tlumí); aneurysma mezikomorového septa brání plnění pravé komory (Bernheimův syndrom)
fatální arytmie pokud infarkt postihne též převodní systém (septum)
endokardiální trombóza s trombembolizacemi do koronárních arterií (další infarkt), mozkových tepen (infarkt mozku), mesenterických arterií s často infaustním infarktem střeva, do dolních končetin s přetížením levé komory, do sleziny nebo ledvin (zde je klinický význam zpravidla malý).
perikarditis (časná i pozdní), klinicky menší význam, lze auskultovat
srdeční selhání
trombózy dolních končetin
Obrázky
Centrální trombembolizace po infarktu myokadu (ledvina, játra, tenké střevo):
Centrální trombembolizace, ledviny, Makro, pitva (71036)
Centrální trombembolizace po infarktu myokadu (ledvina, játra, tenké střevo), Makro, pitva (71526)
Centrální trombembolizace po infarktu myokadu (ledvina, játra, tenké střevo), Makro, pitva (71527)
Aneurysma srdeční po infarktu myokardu na příčném řezu:
Aneurysma srdeční po infarktu, příčný řez, Makro, pitva (71196)
Aneurysma stěny levé komory po infarktu myokardu:
Aneurysma stěny levé komory po infarktu myokardu, Makro, pitva (71528)
Starý infarkt myokardu a aneurysma srdeční stěny:
Starý infarkt myokardu a aneurysma srdeční stěny, Makro, pitva (71529)
Srdeční aneurysma s kalcifikací:
Srdeční aneurysma s kalcifikací, Makro, pitva (71530)
Aneurysma srdeční stěny s trombem:
Aneurysma srdeční stěny s trombem, Makro, pitva (71531)
Aneurysma levé komory srdeční s nástěnným thrombem:
Aneurysma levé komory srdeční s nástěnným thrombem, Makro, pitva (71532)
Aneurysma srdeční stěny s rupturou a nástěnnou trombózou:
Aneurysma srdeční stěny s rupturou a nástěnnou trombózou, Makro, pitva (71533)
Úvod:
Při chronické ischemické chorobě srdeční dochází k postupnému zániku svalových vláken a jejich náhradě vazivovou tkání. Koronární arterie jsou různým způsobem stenotické.
Klinické znaky:
Obrázky
Aortální ústí dvojnásobného koronárního by-passu:
Aortální ústí dvojnásobného koronárního by-passu, Makro, pitva (71534)
Bypass z vena saphena:
Bypass z vena saphena, Makro, pitva (71535)
Bypass z vena saphena, Makro, pitva (71536)
Bypass z vena saphena, Makro, pitva (71537)
Trojnásobný bypass z vena saphena:
Trojnásobný bypass z vena saphena, Makro, pitva (71538)
Umělé anastomózy koronárních arterií a a. mammaria interna se již nepoužívají:
Umělé anastomózy koronárních arterií a a. mammaria interna, Makro, pitva (71539)
Umělé anastomózy koronárních arterií a a. mammaria interna, Makro, pitva (71540)
Aortokoronární by-pass, lumen bypassu, oblast našití na aortu, fibróza srdečního svalu:
Aortokoronární bypass, lumen, HE 40x (71716)
Aortokoronární bypass, našití na aortu, HE 40x (71717)
Aortokoronární bypass, současná fibróza myokardu, HE 40x (71718)
Histologie:
Chronická ischemie myokardu se projevuje disperzní fibrózou. Zpravidla jsou ve svalových buňkách též známky hypertrofie (zvětšená jádra svalových buněk). Vazivo je zmnožené zejména perivaskulárně. Často bývají ve vazivu četnější cévy.
Podle rozsahu fibrózy je ovlivněna srdeční činnost.
Fibróza srdeční může vzniknout i po jiných chorobách (například virové myokarditidě, difterii aj.).
Obrázky
Dispersní ischemická fibróza myokardu:
Disperzní fibróza myokardu, HE 20x (70112)
Ischemická fibróza srdečního svalu:
Fibróza myokardu, HE 10x (71407)
Fibróza myokardu, HE 20x (71408)
Fibróza myokardu, HE 40x (71409)
Úvod:
Hypertenzní choroba již byla popsána
Systémová hypertenze vede k hypertrofii svaloviny levé komory. Rozsah hypertrofie záleží na stupni hypertenze a délce trvání.
Klinické znaky:
Obrázky
Hypertrofie levé komory, řez napříč komorami:
Hypertrofie levé komory, řez napříč komorami, Makro, pitva (71541)
Hypertrofie levé komory:
Hypertrofie levé komory, Makro, pitva (71542)
Histologie:
Svalová vlákna jsou ztluštělá, jádra jsou zvětšená, hranatého tvaru. Často bývá doprovodná fibróza (hypertrofický myokard je náchylný k ischemii).
Etiologie:
Akutní cor pulmonale vzniká po plicní thrombembolizaci. Náhlá zátěž vyvolá tlakové přetížení pravé komory, které může vést k selhání srdečnímu a rychlé smrti. Jako komplikace tohoto stavu se někdy objeví paradoxní embolizace, kdy vlivem změny tlakových poměrů se otevírá neuzavřené foramen ovale a emboly se tak zkratem dostávají do velkého oběhu.
Chronické cor pulmonale vzniká z výše uvedených příčin. Stěna pravé komory přesahuje 3 mm. Příslušné změny jsou i na EKG (včetně známek doprovodné hypertrofie pravé síně) a průkazné jsou i zobrazovací metody a další vyšetření. U těžkých forem se na endotelu a. pulmonalis mohou objevovat známky počínající atherosklerózy. U vrozených srdečních vad dochází k dalším komplikacím. Přetížená pravá komora má sklon k selhávání a pokud se nepodaří odstranit vyvolávající příčinu, má fatální následky. I když se příčinu odstranit podaří, změny na srdci přetrvávají.
Obrázky
Cor pulmonale:
Cor pulmonale, Makro, pitva (71543)
Hypertrofie pravé komory, cor pulmonale:
Hypertrofie pravé komory, cor pulmonale, Makro, pitva (71544)
Dlouhodobá plicní hypertenze při mitrální stenóze, na plicní
arterii se rozvíjejí atherosklerotické změny (histologie, HE):
Atherosklerotické změny na plicní arterii při plicní hypertensi, HE 40x (73036)
Cor pulmonale jako následek opakované embolizace do větví plicní
arterie. Video napřed ukazuje příčný řez srdcem počínaje hrotem.
Pravá komora (na videu vlevo) je výrazně dilatovaná a svalovina
je zesílená (na cca 7 mm). Levá komora je normální velikosti
(a zde se jeví jako menší). Další část videa zachycuje zbytky
organizovaného thrombu na endotelu plicní arterie (a pak i
její menší větve).
Cor pulmonale, video, Video (73930)
Úvod:
Změny na chlopních mohou mít charakter stenózy, insuficience nebo obojí. Může se jednat o změny vrozené (při vrozených srdečních vadách) nebo získané (revmatismus, akutní endokarditis, degenerativní změny při atheroskleróze). Někdy se mohou příčiny kombinovat: vrozená změna aortální chlopně, kdy nedojde k separaci některé chlopně a vzniká bikuspidální aortální chlopeň, vede k daleko výraznějšímu provoznímu postižení chlopně a degenerativní změny se objevují časně.
Etiologie:
Klinické znaky:
Makroskopický nález:
Obrázky
Fenestrace aortální chlopně:
Fenestrace aortální chlopně, Makro, pitva (71545)
Bikuspidální aortální chlopeň:
Bikuspidální aortální chlopeň, Makro, pitva (71546)
Aneurysma mitrální chlopně:
Aneurysma mitrální chlopně, Makro, pitva (71547)
Umělá srdeční chlopeň, CT:
Umělá aortální chlopeň, CT axiálně, Rtg (73588)
Etiologie:
Klinické znaky:
Obrázky
Mitrální stenóza:
Mitrální stenóza, Makro, pitva (71548)
Jiný případ:
Mitrální stenóza, Makro, pitva (71549)
Etiologie:
Klinické znaky:
Etiologie:
Klinické znaky:
Obrázky
Stenóza aorty s kalcifikacemi:
Stenóza aorty s kalcifikacemi, Makro, pitva (71550)
Etiologie:
Klinické znaky:
Aortální stenóza a insuficience se často vyskytují společně.
Postižení trikuspidální chlopně je vzácné. Vyskytuje se jednak relativní insuficience při dilatace selhávajícího srdce a dále asi u poloviny pacientů s karcinoidovým syndromem.
Karcinoidový syndrom nastává u pacientů s karcinoidem mimo portální povodí (plíce, ovarium) nebo u maligního karcinoidu metastazujícího do jater. Změny mohou postihnout i chlopeň pulmonální.
Trikuspidální chlopeň je ztluštělá, s depozity mukopolysacharidů. Karcinoid plic může vyvolat obdobné změny na mitrální chlopni.
Mezi kongenitální malformace trikuspidální chlopně patří Ebsteinova malformace (posun trikuspidální chlopně dolů do komory).
Trikuspidální chlopeň může být postižena i v rámci akutní bakteriální endokarditidy.
Obrázky
Fibróza trikuspidální chlopně, karcinoidový syndrom:
Fibróza trikuspidální chlopně, karcinoidový syndrom, Makro, pitva (71551)
Fibróza pulmonální chlopně, karcinoidový syndrom:
Fibróza pulmonální chlopně, karcinoidový syndrom, Makro, pitva (71552)
Ebsteinova malformace:
Ebsteinova malformace, Makro, pitva (71553)
Perforace trikuspidální chlopně a septické vegetace při bakteriální endokarditidě:
Perforace trikuspidální chlopně a septické vegetace při bakteriální endokarditidě, Makro, pitva (71554)
Úvod:
Jedná se o autoimunitní reakci vyvolanou u citlivých osob streptokokovou infekcí (angína). Reakce má akutní a chronickou fázi a vede k postižení řady orgánů. Její výskyt v dnešní době klesá.
Etiologie:
Klinické znaky:
Obrázky
Chronická revmatická endokarditis se ztluštěním mitrální chlopně:
Chronická revmatická endokarditis se ztluštěním mitrální chlopně, Makro, pitva (71555)
Revmatická endokarditis mitrální chlopně:
Revmatická endokarditis mitrální chlopně, Makro, pitva (71556)
Revmatická endokarditis mitrální chlopně, Makro, pitva (71557)
Revmatická endokarditis mitrální chlopně s fuzí šlašinek:
Revmatická endokarditis mitrální chlopně s fuzí šlašinek, Makro, pitva (71558)
Chronická postrevmatická stenóza a insuficience aortální chlopně:
Chronická postrevmatická stenóza a insuficience aortální chlopně, Makro, pitva (71559)
Histologie:
Typickým znakem akutní fáze jsou drobné granulomy kolem drobných ložisek fibrinoidní nekrózy — tzv. Aschoffova tělíska. Skládají se z větších makrofágů se širokou cytoplasmou (Aničkovovy buňky). Později se léze hojí fibrózou. V myokardu tak vznikají drobné jizvičky různého rozsahu, na perikardu mohou vzniknout ohraničené srůsty, v chlopních se však tvoří granulační tkáň, což vede k vaskularizaci chlopně. Organizace granulační tkáně fibrózou (a depozity kalcia) vede k deformaci chlopně, což se projeví stenózou a často též nedomykavostí.
Na kloubech se akutní revmatismus projeví sterilní synovitidou s výpotkem, a smíšeným zánětlivým exsudátem. Akutní arthritis se hojí bez dalších následků.
Klinické znaky:
Obrázky
Degenerativní kalcifikace aortální chlopně s drobnou fenestrací:
Degenerativní kalcifikace aortální chlopně s drobnou fenestrací, Makro, pitva (71560)
Kalcifikace aortální chlopně:
Kalcifikace aortální chlopně, Makro, pitva (71561)
Rozsáhlé kalcifikace aortální chlopně:
Rozsáhlé kalcifikace aortální chlopně, Makro, pitva (71562)
Postihuje chlopně, kde nedošlo k rozdělení na jednotlivé lunuly. Obraz je obdobný jako u kalcifikující aortální stenózy, ale změny nastávají dříve: u bikuspidální chlopně před 60 rokem, u monokuspidální chlopně kolem 40 roku života.
Obrázky
Bikuspidální aortální chlopeň s degererativními změnami a kalcifikacemi:
Bikuspidální aortální chlopeň s degererativními změnami a kalcifikacemi, Makro, pitva (71564)
Bikuspidální aortální chlopeň s degererativními změnami a kalcifikacemi, Makro, pitva (71565)
Bikuspidální aortální chlopeň s degererativními změnami a kalcifikacemi, Makro, pitva (71566)
Klinické znaky:
Trombotické sterilní vegetace na chlopních u pacientů v těžkém stavu (tumory, sepse). Stav se může komplikovat thrombembolizací.
Obrázky
Marantická (agonální) vegetace:
Marantická (agonální) vegetace, Makro, pitva (71567)
Úvod:
Jedná se v prvé řadě o postižení chlopní, možné současné postižení endokardu mimo chlopně není významné. Onemocnění je charakteristické těžkým stavem pacienta se sepsí, destrukcí chlopní a septickými emboly.
Klinické znaky:
Makroskopický nález:
Obrázky
Akutní bakteriální endokarditis:
Akutní bakteriální endokarditis, Makro, pitva (71568)
Jiný případ:
Akutní bakteriální endokarditis, Makro, pitva (71569)
Akutní bakteriální endokarditis s rozsáhlými chlopenními vegetacemi:
Akutní bakteriální endokarditis s rozsáhlými chlopenními vegetacemi, Makro, pitva (71570)
Bakteriální endokarditis s rozsáhlou destrukcí chlopně:
Bakteriální endokarditis s rozsáhlou destrukcí chlopně, Makro, pitva (71571)
Akutní endokarditis:
Endokarditis, Makro, pitva (70968)
Akutní endokarditis, video:
Endocarditis, Video (74303)
Histologie:
Vegetace obsahují velké množství bakterií (nebo jiného vyvolávajícího agens). Septické trombemboly vyvolají nekrózu prostoupenou neutrofily a příslušným vyvolávajícím agens (kokky).
Obrázky
Bakteriální endokarditis:
Endocarditis, akutní, bakteriální, HE 20x (70113)
Endocarditis, akutní, bakteriální, HE 40x (70114)
Akutní bakteriální endokarditis, chlopenní vegetace:
Akutní bakteriální endokarditis, chlopenní vegetace, HE 40x (71572)
Klinické znaky:
Makroskopický nález:
Histologie:
Podobná jako u akutní endokarditidy.
Obrázky
Verukózní endokarditis mitrální chlopně:
Verukózní endokarditis mitrální chlopně, Makro, pitva (71574)
Klinické znaky:
Součástí systémového erythematodu bývá poměrně často verukózní endokarditis. Z klinického hlediska je však méně významná než postižení jiných orgánů; hojí se bez chlopenních defektů.
Makroskopický nález:
Postižena je mitrální chlopeň, vzácně též chlopeň aortální. Připomíná revmatickou endokarditis. Vegetace jsou menší a pevnější než u bakteriální endokarditidy, k destrukci chlopně nedochází.
Obrázky
Endokarditis Libman Sacks mitrální chlopně:
Endokarditis Libman Sacks mitrální chlopně, Makro, pitva (71575)
Úvod:
Kardiomyopatie jsou choroby, jejichž podkladem je primárně porucha myokardu samotného. Sekundární poruchy (ischemie aj.) do této skupiny nepatří.
Klasifikace:
Úvod:
Kardiomyopatie charakterizovaná poruchou kontraktility, hypertrofií a zejména dilatací komor.
Etiologie:
Klinické znaky:
Makroskopický nález:
Srdce je celkově zvětšené, nejen levá komora. Komory jsou dilatované, ale stěna levé komory nemusí být ztluštělá (vzhledem k dilataci). Někdy jsou přítomny i nástěnné thromby (nebezpečí thrombembolizace), kromě toho jsou komory zpravidla vyplněny postmrtnými koaguly. Koronární arterie nemusí vykazovat změny (toto onemocnění nemá ke koronárním arteriím vztah).
Obrázky
Kardiomyopatie s dilatací srdce:
Kardiomyopatie s dilatací srdce, Makro, pitva (71576)
Kardiomyopatie s dilatací a nástěnnou trombózou:
Kardiomyopatie s dilatací a nástěnnou trombózou, Makro, pitva (71577)
Kardiomyopatie s dilatací a nástěnnou trombózou, Makro, pitva (71578)
Kardiomyopatie, dilatace komor:
Dilatační kardiomyopatie, Makro, pitva (72232)
Celková dilatace srdce (síně a komory) při mukopolysacharidóze
Celková dilatace srdce (síně a komory) při mukopolysacharidóze, Makro, pitva (71579)
Kardiomyopatie s dilatací srdce:
Dilatovaná kardiomyopatie, Makro (72945)
Dilatovaná kardiomyopatie, Makro (72946)
Dilatovaná kardiomyopatie, Makro (72947)
Histologie:
Histologie je nepříznačná. Může být přítomna fibróza myokardu. Pokud je příčinou dilatace a selhání srdečního myokarditida (zejm. virová), pak budou přítomny lymfocytární infiltráty a ev. i drobné nekrózy.
Úvod:
Geneticky podmíněná porucha postihující sarkomerální proteiny svalových buněk, projevující se ztrátou pravidelného uspořádání svalových buněk myokardu (zejména oblasti septa), hypetrofií mezikomorového septa a řadou klinických problémů.
Etiologie:
Mutace v některém genu kódujícím sarkomerální proteiny.
Klinické znaky:
Makroskopický nález:
Histologie:
Nepravidelná, všesměrná orientace svalových vláken, větvení vláken, fibóza.
Úvod:
Skupina srdečních poruch, kdy vázne diastolické plnění srdečních komor z důvodu zvýšené rigidity myokardu.
Pozor: nejedná se o konstriktivní perikarditis a podobné procesy, při kterých je dilatace komor omezena nějakým vnějším procesem, typicky kalcifikující perikarditidou (cor petrosum).
Endokardiální fibróza je proces neznámé etiologie, postihující endokard komor a posléze i chlopně. Onemocnění postihuje děti v tropických oblastech (Afrika).
Löfflerova endokarditis: endomyokardiální fibróza s velkými nástěnnými tromby. Onemocnění zpravidla doprovází eosinofilní leukemie (toxiny z eosinofilů postihují myokard). I toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje v tropech.
Fibroelastóza endokardu: vyskytuje se jednak u některých vrozených srdečních vad (hypoplázie levého srdce) a také jako progresivní onemocnění, postihující především endokard levé komory. Etiologie není známa. Onemocnění progreduje ke smrti, terapeuticky se provádí balonková dilatace komor.
Primární i sekundární amyloidóza, senilní amyloidóza (isolované postižení srdečního svalu u starších osob); kromě restriktivních poruch může vyvolávat arytmie, vést k dilataci komor, napodobovat příznaky ischemických chorob a často je též asymptomatická.
Obrázky
Löfflerova endokarditis, makro (s rozsáhlým nástěnným thrombem) a mikroskopický obraz (eosinofily):
Löfflerova endokarditis, makro (s rozsáhlým nástěnným thrombem) a mikroskopický obraz (eosinofily), Makro, pitva (71580)
Löfflerova endokarditis, makro (s rozsáhlým nástěnným thrombem) a mikroskopický obraz (eosinofily), HE 20x (71581)
Senilní amyloidóza, myokard:
Senilní amyloidóza, myokard, HE 40x (72609)
Senilní amyloidóza, myokard, Kongo červeň 40x (72610)
Úvod:
Zánět myokardu, nejčastěji virového původu.
Etiologie:
Etiologie:
Histologie:
Lymfocytární infiltráty, někdy nekrózy (zpravidla malé), hojící se fibrózou svalu.
U hypersensitivní formy jsou přítomy četné neutrofily, u obrovskobuněčné formy jsou přítomny obrovské buňky (histiocyty a svalové buňky).
U parazitárních myokarditid se prokáže etiologické agens (trichinella, trypanosoma).
Při sepsi může být sekundárně postižený i myokard (abscesy různé velikosti, septické embolizace).Obrázky
Myokard při sepsi (hnisavá pyelonefritis):
Pyelonefritis, sepse, myokard, HE 40x (72557)
Myokarditis při mykotické sepsi:
Hluboká mykóza, myokard, Grocott 40x (70652)
Jiný případ myokarditidy při mykotické sepsi:
Mykotická myokarditis, HE 40x (74258)
Úvod:
Arytmie jsou především klinickou záležitostí. Morfologicky mohou být arytmie komplikovány tvorbou trombů na endokardu (zejména při fibrilaci síní). Dále bývají terapeuticky zaváděny pacemakery, se kterými je spojena další patologie: cizí těleso (elektroda) v myokardu může perforovat srdeční stěnu, může se na ní tvořit trombus, rána po implantaci kardiostimulátoru může hnisat a podobně.
Obrázky
Místo, kde elektroda pacemakeru perforovala stěnu pravé komory:
Místo, kde elektroda pacemakeru perforovala stěnu pravé komory, Makro, pitva (71583)
Elektroda kardiostimulátoru, pravá předsíň a komora:
Elektroda kardiostimulátoru, pravá předsíň a komora, Makro, pitva (71582)
Serózní výpotek v perikardiální dutině může být klinicky němý; pokud narůstá pozvolna, dosáhne objemu až 500 ml. Oslabení srdečních ozev, snížené EKG, rozšíření srdečního stínu jsou hlavní projevy. Příčina je různá, nejspíše serózní perikarditis, někdy se příčina nezjistí.
Při ruptuře srdce (zpravidla praská stěna levé komory při infarktu myokardu) vzniká tamponáda srdeční: komprese srdce s kompresí zejména síní a srdeční zástavou. Tato komplikace infarktu myokardu je zpravidla smrtelná.
Podobná situace může nastat po traumatické ruptuře srdeční stěny.
Obrázky
Místo, kde elektroda pacemakeru perforovala stěnu pravé komory:
Místo, kde elektroda pacemakeru perforovala stěnu pravé komory, Makro, pitva (71583)
Tamponáda po ruptuře srdeční stěny; perikard je vyplněn koagulovanou krví:
Tamponáda po ruptuře srdeční stěny; perikard je vyplněn koagulovanou krví, Makro, pitva (71584)
Tamponáda po ruptuře srdeční stěny; perikard je vyplněn koagulovanou krví, Makro, pitva (71585)
Tamponáda po ruptuře srdeční stěny; perikard je vyplněn koagulovanou krví, Makro, pitva (71586)
Tamponáda po ruptuře srdeční stěny:
Tamponáda po ruptuře srdeční stěny, Makro, pitva (71587)
Situs viscerum při tamponádě:
Situs viscerum při tamponádě, Makro, pitva (71588)
Úvod:
Perikarditis je zánět obou listů perikardu.
Klasifikace:
Makroskopický nález:
Při akutní fibrinózní perikarditis je povrch srdce drsný, pokrytý fibrinem. V perikardiální dutině bývá malé množství výpotku. V dalším průběhu se listy peri- a epikardu slepují, fibrin se organizuje, mění se v granulační tkáň, která vyzrává a vede ke srůstům.
Někdy nově vznikající vazivo kalcifikuje (zejména při tuberkulóze). Kalcifikáty se mohou uplatňovat jako restrikce při diastolickém plnění komor a jsou patrné na rtg snímku (pancéřové srdce).
Dále se může patologicky uplatňovat stenóza ústí velkých žil.
Obrázky
Fokální fibróza perikardu (stav po zhojené perikarditidě bez srůstů)
Fokální fibróza perikardu (stav po zhojené perikarditidě bez srůstů), Makro, pitva (71589)
Difuzní fibrinózní perikarditis:
Difuzní fibrinózní perikarditis, Makro, pitva (71590)
Jiný případ:
Difuzní fibrinózní perikarditis, Makro, pitva (71591)
Jiný případ:
Difuzní fibrinózní perikarditis, Makro, pitva (71592)
Fibrinózní perikarditis, cor hirsutum:
Pericarditis fibrinosa, cor hirsutum, Video (74249)
Uremická fibrinózní perikarditis:
Uremická fibrinózní perikarditis, Makro, pitva (71593)
Uremická fibrinózní perikarditis, Makro, pitva (71594)
Uremická fibrinózní perikarditis, Makro, pitva (71595)
Uremická perikarditis a polycystická ledvina:
Uremická perikarditis (selhávání polycystických ledvin), Makro, pitva (71160)
Pneumoperikard:
Pneumoperikard, Makro, pitva (71596)
Hnisavá perikarditis po provalení plicního abscesu do perikardu
(pitva, video):
Hnisavá perikarditis (video), Video (74172)
Histologie:
Perikard a epikard jsou pokryty vrstvou homogenního eosinofilního materiálu. Šířka vrstvy je typicky velmi nepravidelná.
Obrázky
Fibrinózní perikarditis:
Pericarditis fibrinosa, HE 40x (10626)
Fibrinózní perikarditis:
Pericarditis, HE 40x (74287)
Mesoteliom perikardu je zpravidla difuzní nádorový proces, postihující oba listy perikardu. Vyskytuje se vzácně.
Obrázky
Mesoteliom perikardu:
Mesoteliom perikardu, Makro, pitva (71597)
Klinické znaky:
Makroskopický nález:
Myxom může mít velikost až 10 cm, tvar je variabilní (okrouhlý, papilární); konzistence rovněž kolísá, nejčastěji je tumor měkký, světlý.
Rhabdomyomy jsou šedobělavé, měkké útvary; velikost do 3 cm
Obrázky
Myxom srdečních síní:
Myxom srdečních síní, Makro, pitva (71598)
Myxom srdečních síní, Makro, pitva (71599)
Histologie:
Myxom je tvořen hvězdicovitými nebo okrouhlými benigními buňkami, rozloženými v hojném myxoidním stromatu. Dále jsou přítomny cévy, často nepravidelného tvaru.
Rhabdomyom je tvořen velkými buňkami variabilního tvaru, často s velkými vakuolami glykogenu v cytoplasmě (pavoukovité buňky).
Agresivní maligní tumory někdy metastazují do myokardu; rovněž do srdce mohou prorůstat přímo z mediastina (infiltrace okolo velkých cév).
Nejčastěji se jedná o karcinomy plic, mammy a maligní melanom.
Myokard rovněž bývá infiltrován při generalizovaných lymfomech a leukemiích.
Metastázy vyvolávají různé typy poruch včetně komprese velkých žil. Prognóza je ovšem špatná.
Obrázky
Endokardiální metastáza karcinomu plíce:
Endokardiální metastáza karcinomu plíce, Makro, pitva (71600)
Metastáza plicního karcinomu na perikardu:
Metastáza plicního karcinomu na perikardu, Makro, pitva (71601)
Srdce a plíce s metastázami choriokarcinomu:
Srdce a plíce s metastázami choriokarcinomu, Makro, pitva (71602)
Infiltrace srdeční svaloviny při spinocelulárním karcinomu plíce:
Infiltrace srdeční svaloviny při spinocelulárním karcinomu plíce, Makro, pitva (71603)
Infiltrace srdeční svaloviny při spinocelulárním karcinomu plíce, Makro, pitva (71604)
Metastázy plicního karcinomu, perikard:
Metastázy plicního karcinomu, perikard, Makro, pitva (71605)
Metastázy amelanotického melanomu do myokardu:
Metastázy amelanotického melanomu do myokardu, Makro, pitva (71606)
Rozsáhlá sekundární nádorová infiltrace myokardu pravé komory při karcinomu děložního čípku:
Rozsáhlá sekundární nádorová infiltrace myokardu pravé komory při karcinomu děložního čípku, Makro, pitva (71607)
Rozsáhlá sekundární nádorová infiltrace myokardu pravé komory při karcinomu děložního čípku, Makro, pitva (71608)
Histologie:
Vzhled metastázy zpravidla vychází ze stavby výchozího tumoru.
Obrázky
Metastáza adenokarcinomu pankreatu, myokard:
Metastáza karcinomu pankreatu, myokard, HE 20x (73394)
Metastáza špatně diferencovaného karcinomu prostaty v myokardu, HE 40x (71871)
Metastáza maligního melanomu v myokardu:
Metastáza melanomu do myokardu, HE 20x (71971)
Metastáza melanomu do myokardu, S100 20x (71972)
Metastáza plicního adenokarcinomu do myokardu:
Metastáza plicního adenokarcinomu do myokardu, HE 40x (72913)
Na úspěchu srdeční transplantace má podíl správný výběr kandidátů, imunosuprese (cyklosporin A, kortikoidy) a stálé sledování opakovanými endokardiálními biopsiemi, které umožňuje včasnou diagnózu počínající rejekce.
Rejekce se projeví lymfocytárními infiltráty v srdečním svalu; později dochází k poškození srdečního svalu.
Akcelerovaná atheroskleróza koronárních arterií (patrně způsobená autoimunitním poškozením endotelu) vede k ischemii transplantátu. Diagnostika je problematická a problém se často projeví až náhlým srdečním selháním nebo náhlou smrtí (infarkty jsou klinicky němé, transplantované srdce je denervované a pacient necítí anginózní bolesti).
Obrázky
Případ hyperakutní rejekce srdečního transplantátu, makroskopie i mikroskopie:
Hyperakutní rejekce srdečního transplantátu, makroskopie i mikroskopie, Makro, pitva (71609)
Hyperakutní rejekce srdečního transplantátu, makroskopie i mikroskopie, Makro, pitva (71610)
Hyperakutní rejekce srdečního transplantátu, makroskopie i mikroskopie, HE 40x (71611)
Hyperakutní rejekce srdečního transplantátu, makroskopie i mikroskopie, HE 40x (71612)