Úvod:
Porodní asfyxie je stavem ztížené výměny krevních plynů přes placentu během porodu, zhoršujícího se nedostatku kyslíku ve tkáních plodu s retencí oxidu uhličitého a postupně se vyvíjející metabolickou acidózou. Samotný výraz asfyxie je odvozen z řeckého bez pulzu. Porodní asfyxie je jednou z častých příčin perinatálního úmrtí a neurologického poškození.
Etiologie:
Normální porodní činnost výrazně ovlivňuje cirkulaci krve v placentě. S děložními stahy dochází k cyklickým změnám průtoku a celkového objemu krve v uteroplacentárním řečišti, na vrcholu kontrakcí je průtok krátkodobě přerušen a obnovuje se opět s poklesem intrauterinního tlaku. Přesto za fyziologického porodu (tj. fyziologický plod i placenta) je přísun okysličené krve do intervilosního prostoru natolik dostatečný, že pH v krvi plodu klesá jen minimálně. Na druhou stranu celá řada patologických stavů ze strany matky, plodu či placenty znemožňuje takto úspěšnou adaptaci na porodní kontrakce. Problémem může být i prodlužení délky porodu nad únosnou mez.
Plod sám je vybaven celou řadou kompenzačních mechanismů pomocí kterých je schopen se po určitou dobu bránit důsledkům sníženého přívodu kyslíku. Nicméně při delším trvání hypoxie (tj. nedostatku kyslíku ve tkáních) přechází plod na anaerobní metabolismus, tvoří se laktát, vyvíjí se metabolická acidóza a asfyxie. Centralizace oběhu umožňuje přednostní zásobení mozku, srdce a nadledvin na úkor periferní a splanchnické cirkulace. Přetrvává-li hypoxie a acidóza, jsou konečnými důsledky selhání cirkulace, poškození orgánů (mozek, ledviny a jiné orgány) a předčasné intrauterinní dýchací pohyby. Není-li plod okamžitě porozen, dochází k ireverzibilnímu poškození nezranitelnějších orgánů a nakonec k srdeční zástavě a smrti plodu.
Příčiny porodní asfyxie
Všechny stavy, které působí intrauterinní hypoxii (distress plodu) a vyčerpávají rezervy plodu, se mohou manifestovat až s postupujícím porodem. Přitom děložní činnost nemusí vybočit z normálních mezí. Je to spíše kombinace nepříznivých faktorů, která nakonec vyústí v asfyxii plodu.
Klinické znaky:
Asfyxie je kombinací hypoxie, hyperkapnie a metabolické acidózy.
Známky hypoxie plodu před a za porodu — omezení pohybů plodu, plodová voda silně zkalená smolkou, alterace ozev. Kardiotokografie je nejrozšířenější metodou diagnostiky hypoxie plodu za těhotenství. Snímá srdeční frekvenci plodu a děložní motilitu. Umožňuje detekovat změny srdeční frekvence plodu a tedy ohrožení plodu dříve, než dojde k hypoxickému poškození.
Diagnostická kritéria pro asfyxii po porodu
Makroskopický nález:
Plíce
Hypoxie/anoxie a acidóza dráždí nervová centra k předčasným dechovým pohybům a plod provádí první vdechy ještě v dutině děložní. Před terminální apnoe se objevují zvláště hluboké nádechy, kterými plod aspiruje plodovou vodu do bronchů, bronchiolů a acinů. V plicích plodu zůstávají epitelové šupiny a detritus z plodové vody patrné po dobu několika týdnů.
Mozek
Ledviny
Krvácivé léze
Obrázky
Masivní aspirace plodové vody a smolky, porodní asfyxie:
Aspirace amniální tekutiny, asfyxie, Makro, pitva (73783)
Aspirace amniální tekutiny, asfyxie, Makro, pitva (73784)
Úvod:
Akutní a subakutní poškození mozku, které vzniká v perinatálním období — intrauterinně, intra partum i postnatálně.
Etiologie:
Mozek je poškozen nedostatkem kyslíku. V mechanismu poškození se uplatňují jak hypoxemie (nízká hladina kyslíku v arteriální krví), tak ischémie (snížení krevního průtoku). V patogenezi hraje důležitou roli i selhání mozkové autoregulace (schopnost udržovat konstantní průtok krve mozkem při výkyvech tlaku) u asfyktických novorozenců.
Během perinatálního období vzniká hypoxemie a/nebo ischémie při asfyxii. Řada příčin je vyjmenovaná výše. Pouze v 10% případů lze poškození mozku datovat do postnatálního období. Příčinou jsou poruchy orgánů zajišťujících oxygenaci tkání tj. plicní patologie (obstrukce dýchacích cest, tracheoezofageální píštěl, pneumothorax, pneumonie, hypoplázie plic, brániční hernie) i příčiny mimoplicní (srdeční vady, srdeční selhání apod.).
Poškození CNS má mnoho podob. Rozsah a rozložení změn závisejí na vývojovém stádiu, délce a stupni asfyxie. U nezralých novorozenců je poškozena především bílá hmota. Poškození mozkové kůry je typické pro zralé novorozence. Hypoxické a ischemické poškození hluboké mozkové šedi tj. bazálních ganglií, thalamu a mozkového kmene postihuje nevýběrově jak zralé, tak nezralé novorozence.
Klinické znaky:
Mírná HIE
Střední a těžká HIE
Prognóza
Těžká HIE má smrtnost 50 – 75%. Většina úmrtí nastává v prvních týdnech života v důsledku multiorgánového selhání, kardiorespirační zástavy nebo zápalu plic. Velká většina přežívajících má závažné následky v podobě mentální retardace, epilepsie, dětské mozkové obrny či kombinace těchto stavů. Děti s anamnézou lehké či střední HIE mívají častěji školní obtíže a projevy hyperaktivity (ADHD), i když nález na mozku může být negativní.
Dětská mozkové obrna (DMO) je neprogresivní poškození motoriky, které lze datovat do perinatálního období. Příčiny jsou komplexní a zahrnují jak hypoxicko-ischemické poškození, tak kongenitální malformace, porodní traumatismus, infekce (meningitidy) či vrozené metabolické poruchy. V mnoha případech není přesně objasněna příčina ani doba,kdy k poškození došlo. Pouze 10 – 25% případů jeví jasnou souvislost s asfyxií intra partum.
Makroskopický nález:
Hlavní formy poškození CNS při hypoxicko-ischemické encefalopatii:
Selektivní nekróza neuronů
Poškození bílé hmoty
Kombinované postižení bílé a šedé hmoty
Pozdní následky hypoxicko-ischemické encefalopatie u přežívajících dětí
Pseudocysty
Obrázky
Mozek zralého novorozence, norma:
Normální mozek, novorozenec, Makro, pitva (73839)
Normální mozek, novorozenec, Makro, pitva (73840)
Normální mozek, novorozenec, Makro, pitva (73838)
Řezy mozkem zralého novorozence — norma:
Normální mozek, novorozenec, Makro, pitva (73841)
Donošené dítě s těžkou porodní asfyxií, jejíž příčinou byla embolie plodovou vodou
u matky v první době porodní. Apgar skóre 0-3-3-4. Po porodu časný nástup křečí, koma,
známky multiorgánového selhání. Těžká hypoxicko-ischemická encefalopatie vedla ke
smrti ve věku jednoho měsíce. Řezy mozkem:
Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73808)
Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73812)
Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73811)
Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73815)
Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73810)
Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73813)
Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73814)
Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73809)
Těžká hypoxicko-ischemická encefalopatie u novorozence:
Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73804)
Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73802)
Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73807)
Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73805)
Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73803)
Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73806)
Hypoxicko-ischemická encefalopatie u dítěte přežívajícího 1 rok:
Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73798)
Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73799)
Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73800)
Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73801)
Porencefalie u 7-týdenního kojence, který zemřel na protrahovaný septický šok:
Porencephalie, Makro, pitva (73875)
Porencephalie, Makro, pitva (73874)
Hypoxicko-ischemická encefalopatie:
Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (74392)
Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (74393)
Hypoxicko-ischemická encefalopatie multicystická:
Hypoxická encefalopatie, multicystická, Makro, pitva (74385)
Hypoxická encefalopatie, multicystická, Makro, pitva (74386)
Hypoxická encefalopatie, multicystická, Makro, pitva (74387)
Hypoxická encefalopatie, multicystická, Makro, pitva (74388)
Hypoxická encefalopatie, multicystická, Makro, pitva (74389)
Hypoxická encefalopatie, multicystická, Makro, pitva (74390)
Hypoxická encefalopatie, multicystická, Makro, pitva (74391)
Úvod:
Mekonium je první stolice dítěte, polotuhé konzistence a tmavě zelené barvy. Je složena z odloupaných střevních epitelií, hlenu, sekretu střeva a spolykaných elementů plodové vody. Smolka uvolněná předčasně do plodové vody může být aspirována, což po porodu vede k respiračním obtížím. Proč je smolka v některých případech předčasně uvolněna do plodové vody, není úplně objasněno. Určitou roli snad hraje i hypoxie, nicméně tento jev není jejím pravidelným příznakem. Aspirace mekonia postihuje donošené a také přenášené novorozence, naopak vzácná je před 34. týdnem.
Etiologie:
Klinické znaky:
Makroskopický nález:
Histologie:
Úvod:
Odráží chybějící pokles plicní cévní rezistence po porodu a přetrvávání fetálního typu cirkulace.
Etiologie:
Klinické znaky:
Histologie:
Preacinární a intraacinární plicní arterie a arterioly mají hypertrofickou svalovou vrstvu, dochází k rozšíření svaloviny i do periferní drobných větví, kde se fyziologicky nenalézají. Je pravděpodobné, že tyto změny počínají již in utero jako reakce na hypoxii či stres nebo se jedná primárně o poruchu mechanismu řídícího muskularizaci cév.