Atlas
 

Porodní asfyxie (časný asfyktický syndrom)



3  Patologie novorozence

3.3  Porodní asfyxie (časný asfyktický syndrom)

Úvod:

Porodní asfyxie je stavem ztížené výměny krevních plynů přes placentu během porodu, zhoršujícího se nedostatku kyslíku ve tkáních plodu s retencí oxidu uhličitého a postupně se vyvíjející metabolickou acidózou. Samotný výraz asfyxie je odvozen z řeckého bez pulzu. Porodní asfyxie je jednou z častých příčin perinatálního úmrtí a neurologického poškození.

Etiologie:

Normální porodní činnost výrazně ovlivňuje cirkulaci krve v placentě. S děložními stahy dochází k cyklickým změnám průtoku a celkového objemu krve v uteroplacentárním řečišti, na vrcholu kontrakcí je průtok krátkodobě přerušen a obnovuje se opět s poklesem intrauterinního tlaku. Přesto za fyziologického porodu (tj. fyziologický plod i placenta) je přísun okysličené krve do intervilosního prostoru natolik dostatečný, že pH v krvi plodu klesá jen minimálně. Na druhou stranu celá řada patologických stavů ze strany matky, plodu či placenty znemožňuje takto úspěšnou adaptaci na porodní kontrakce. Problémem může být i prodlužení délky porodu nad únosnou mez.

Plod sám je vybaven celou řadou kompenzačních mechanismů pomocí kterých je schopen se po určitou dobu bránit důsledkům sníženého přívodu kyslíku. Nicméně při delším trvání hypoxie (tj. nedostatku kyslíku ve tkáních) přechází plod na anaerobní metabolismus, tvoří se laktát, vyvíjí se metabolická acidóza a asfyxie. Centralizace oběhu umožňuje přednostní zásobení mozku, srdce a nadledvin na úkor periferní a splanchnické cirkulace. Přetrvává-li hypoxie a acidóza, jsou konečnými důsledky selhání cirkulace, poškození orgánů (mozek, ledviny a jiné orgány) a předčasné intrauterinní dýchací pohyby. Není-li plod okamžitě porozen, dochází k ireverzibilnímu poškození nezranitelnějších orgánů a nakonec k srdeční zástavě a smrti plodu.

Příčiny porodní asfyxie

Všechny stavy, které působí intrauterinní hypoxii (distress plodu) a vyčerpávají rezervy plodu, se mohou manifestovat až s postupujícím porodem. Přitom děložní činnost nemusí vybočit z normálních mezí. Je to spíše kombinace nepříznivých faktorů, která nakonec vyústí v asfyxii plodu.

Klinické znaky:

Asfyxie je kombinací hypoxie, hyperkapnie a metabolické acidózy.

Známky hypoxie plodu před a za porodu  —  omezení pohybů plodu, plodová voda silně zkalená smolkou, alterace ozev. Kardiotokografie je nejrozšířenější metodou diagnostiky hypoxie plodu za těhotenství. Snímá srdeční frekvenci plodu a děložní motilitu. Umožňuje detekovat změny srdeční frekvence plodu a tedy ohrožení plodu dříve, než dojde k hypoxickému poškození.

Diagnostická kritéria pro asfyxii po porodu

Makroskopický nález:

Pitevní nález při asfyxii

Plíce

Hypoxie/anoxie a acidóza dráždí nervová centra k předčasným dechovým pohybům a plod provádí první vdechy ještě v dutině děložní. Před terminální apnoe se objevují zvláště hluboké nádechy, kterými plod aspiruje plodovou vodu do bronchů, bronchiolů a acinů. V plicích plodu zůstávají epitelové šupiny a detritus z plodové vody patrné po dobu několika týdnů.

Mozek

Ledviny

Krvácivé léze

Obrázky

Masivní aspirace plodové vody a smolky, porodní asfyxie:
Aspirace amniální tekutiny, asfyxie, Makro, pitva (73783)

Aspirace amniální tekutiny, asfyxie, Makro, pitva (73784)

3.3.1  Hypoxicko-ischemická encefalopatie (HIE)

Úvod:

Akutní a subakutní poškození mozku, které vzniká v perinatálním období  —  intrauterinně, intra partum i postnatálně.

Etiologie:

Mozek je poškozen nedostatkem kyslíku. V mechanismu poškození se uplatňují jak hypoxemie (nízká hladina kyslíku v arteriální krví), tak ischémie (snížení krevního průtoku). V patogenezi hraje důležitou roli i selhání mozkové autoregulace (schopnost udržovat konstantní průtok krve mozkem při výkyvech tlaku) u asfyktických novorozenců.

Během perinatálního období vzniká hypoxemie a/nebo ischémie při asfyxii. Řada příčin je vyjmenovaná výše. Pouze v 10% případů lze poškození mozku datovat do postnatálního období. Příčinou jsou poruchy orgánů zajišťujících oxygenaci tkání tj. plicní patologie (obstrukce dýchacích cest, tracheoezofageální píštěl, pneumothorax, pneumonie, hypoplázie plic, brániční hernie) i příčiny mimoplicní (srdeční vady, srdeční selhání apod.).

Poškození CNS má mnoho podob. Rozsah a rozložení změn závisejí na vývojovém stádiu, délce a stupni asfyxie. U nezralých novorozenců je poškozena především bílá hmota. Poškození mozkové kůry je typické pro zralé novorozence. Hypoxické a ischemické poškození hluboké mozkové šedi tj. bazálních ganglií, thalamu a mozkového kmene postihuje nevýběrově jak zralé, tak nezralé novorozence.

Klinické znaky:

Mírná HIE

  • zvýšená dráždivost, problémy s krmením, nadměrná spavost nebo naopak křik
  • svalový tonus je přiměřený nebo lehce zvýšen
  • dítě se zotaví během několika dní

Střední a těžká HIE

  • letargie, stupor či kóma
  • nepravidelný srdeční rytmus, apnoické pauzy
  • chabá výbavnost novorozeneckých reflexů (sacího, polykacího, úchopového, Moroova)
  • křeče v prvních dnech života
  • přetrvávající hypotonie

Prognóza

Těžká HIE má smrtnost 50 – 75%. Většina úmrtí nastává v prvních týdnech života v důsledku multiorgánového selhání, kardiorespirační zástavy nebo zápalu plic. Velká většina přežívajících má závažné následky v podobě mentální retardace, epilepsie, dětské mozkové obrny či kombinace těchto stavů. Děti s anamnézou lehké či střední HIE mívají častěji školní obtíže a projevy hyperaktivity (ADHD), i když nález na mozku může být negativní.

Dětská mozkové obrna (DMO) je neprogresivní poškození motoriky, které lze datovat do perinatálního období. Příčiny jsou komplexní a zahrnují jak hypoxicko-ischemické poškození, tak kongenitální malformace, porodní traumatismus, infekce (meningitidy) či vrozené metabolické poruchy. V mnoha případech není přesně objasněna příčina ani doba,kdy k poškození došlo. Pouze 10 – 25% případů jeví jasnou souvislost s asfyxií intra partum.

Makroskopický nález:

Hlavní formy poškození CNS při hypoxicko-ischemické encefalopatii:

Selektivní nekróza neuronů

  • Nekróza neuronů v oblastech s vysokou metabolickou aktivitou (selektivní vulnerabilita)
  • Nekrózy mozkové kůry  —  fokální, bilaterální a někdy i symetrické nebo difúzní. Postižení akcentováno v hloubi mozkových rýh. Fokální nekrózy v korové předělové oblasti jsou přičítány hypotenzi při cirkulačním kolapsu. Změny jsou časté též v oblasti gyrus post- a precentralis a oblast g. calcarinus. K poškození je citlivý i hippocampus.
  • Hluboká šedá hmota  —  nekrózy neuronů hlavně v thalamu a bazálních gangliích, dále v mozkovém kmeni
  • Pontosubikulární nekróza  —  selektivní nekróza neuronů v jádrech pontu a subicula hippocampu, poměrně vzácná léze přichází zároveň s nitrokomorovým krvácením a periventrikulární leukomalacií
  • Globální mozková ischémie je důsledkem těžké porodní asfyxie se zástavou krevního oběhu a vede k rozsáhlému, téměř totálnímu poškození mozkové kůry, mozkového kmene, thalamu i dalších oblasti jako spinální míchy či mozečku, které jinak i při značném postižení na úrovni mozkových hemisfér bývají poškozeny málokdy.

Poškození bílé hmoty

  • Periventrikulární leukomalacie  —  viz sekce PVL v kapitole patologie nezralosti
  • Hypoplázie (glióza) bílé hmoty  —  datuje se do stejného období jako PVL tj. 28.  –  32. týden, je důsledkem poškození prekurzoru oligodendroglie. Těžké postižení se projeví zmenšením objemu bílé hmoty.

Kombinované postižení bílé a šedé hmoty

  • Parasagitální postižení mozkových hemisfér  —  bilaterální nekróza mozkové kůry a přiléhající bílé hmoty v předělové oblasti mezi hlavními mozkovými artériemi, tj. na konvexitě parasagitálně a zejména parietotemporálně. Typické pro zralé novorozence.
  • Fokální a multifokální hypoxicko-ischemické změny  —  infarkty v povodí jednotlivých mozkových arterií

Pozdní následky hypoxicko-ischemické encefalopatie u přežívajících dětí

  • Ulegyrie  —  zprohýbané, zúžené závity, často parasagitálně; závity jsou tuhé, zaniklé neurony byly nahrazeny glií.
  • Multifokální cystická encefalopatie  —  mozek je podobny porézní houbě, kůra i bílá hmota jsou prostoupeny množstvím dutin oddělených gliofibrózními septy. Relativně málo změn bývá v laloku temporálním, bazálních gangliích a thalamu. Vzniká důsledkem hypoxicko-ischemického poškození kolem termínu porodu nebo časně postnatálně. Nicméně stejné výsledné poškození může být např. i důsledkem těžké herpetické encefalitidy.
  • Status mramoratus  —  mramorované a zmenšené striatum či thalamus, vzniká v důsledku zániku neuronů, gliosy a hypermyelinizace. Tato léze vzniká pouze v období do 6. – 9. měsíce kojeneckého života a je spojena buď s obtížným porodem nebo těžkým horečnatým onemocněním v tomto období

Pseudocysty

  • Cystická periventrikulární leukomalacie
  • Hypoplázie bílé hmoty  —  zmenšení objemu bílé hmoty, rozšíření mozkových komor  —  hydrocefalus e vacuo, ztenčení corpus callosum
  • Hydranencefalie, basket brain  —  těžké hypoxicko-ischemické poškození ke konci 2. trimestru, podrobně v atlasu fetální patologie
  • Porencefalie  —  pseudocysta vzniká hojením většího infarktu z intrauterinního období, pravděpodobně ze 3. trimestru, podrobně v atlasu fetální patologie

Obrázky

Mozek zralého novorozence, norma:
Normální mozek, novorozenec, Makro, pitva (73839)

Normální mozek, novorozenec, Makro, pitva (73840)

Normální mozek, novorozenec, Makro, pitva (73838)

Řezy mozkem zralého novorozence  —  norma:
Normální mozek, novorozenec, Makro, pitva (73841)

Donošené dítě s těžkou porodní asfyxií, jejíž příčinou byla embolie plodovou vodou u matky v první době porodní. Apgar skóre 0-3-3-4. Po porodu časný nástup křečí, koma, známky multiorgánového selhání. Těžká hypoxicko-ischemická encefalopatie vedla ke smrti ve věku jednoho měsíce. Řezy mozkem:
Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73808)

Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73812)

Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73811)

Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73815)

Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73810)

Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73813)

Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73814)

Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73809)

Těžká hypoxicko-ischemická encefalopatie u novorozence:
Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73804)

Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73802)

Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73807)

Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73805)

Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73803)

Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73806)

Hypoxicko-ischemická encefalopatie u dítěte přežívajícího 1 rok:
Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73798)

Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73799)

Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73800)

Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (73801)

Porencefalie u 7-týdenního kojence, který zemřel na protrahovaný septický šok:
Porencephalie, Makro, pitva (73875)

Porencephalie, Makro, pitva (73874)

Hypoxicko-ischemická encefalopatie:
Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (74392)

Hypoxická encefalopatie, Makro, pitva (74393)

Hypoxicko-ischemická encefalopatie multicystická:
Hypoxická encefalopatie, multicystická, Makro, pitva (74385)

Hypoxická encefalopatie, multicystická, Makro, pitva (74386)

Hypoxická encefalopatie, multicystická, Makro, pitva (74387)

Hypoxická encefalopatie, multicystická, Makro, pitva (74388)

Hypoxická encefalopatie, multicystická, Makro, pitva (74389)

Hypoxická encefalopatie, multicystická, Makro, pitva (74390)

Hypoxická encefalopatie, multicystická, Makro, pitva (74391)

3.3.2  Aspirace mekonia

Úvod:

Mekonium je první stolice dítěte, polotuhé konzistence a tmavě zelené barvy. Je složena z odloupaných střevních epitelií, hlenu, sekretu střeva a spolykaných elementů plodové vody. Smolka uvolněná předčasně do plodové vody může být aspirována, což po porodu vede k respiračním obtížím. Proč je smolka v některých případech předčasně uvolněna do plodové vody, není úplně objasněno. Určitou roli snad hraje i hypoxie, nicméně tento jev není jejím pravidelným příznakem. Aspirace mekonia postihuje donošené a také přenášené novorozence, naopak vzácná je před 34. týdnem.

Etiologie:

  • Rizikové faktory (ne vždy jsou dohledány):
    • insuficience placenty
    • gestační hypertenze a preeklampsie
    • oligohydramnion
    • abusus drog
  • Aspirace mekonia působí hypoxii:
    • obstrukcí dýchacích cest
    • snížením účinků surfaktantu
    • vyvoláním chemické pneumonie
    • přes plicní hypertenzi v důsledku hypoxické vazokonstrikce plicních arterií

Klinické znaky:

  • těžká respirační tíseň: tachypnoe, zatahování podžebří a jugula, cyanóza
  • častou komplikací je pneumothorax
  • přítomnost mekonia je dispozicí k rozvoji bakteriálního zánětu plic

Makroskopický nález:

  • při masivní aspiraci jsou plíce nazelenalé a v bronších je zelená hmota smolky
  • většinou jsou plíce jen překrvené, nevzdušné, na pleuře petechie
  • současně při mohou být smolkou zabarveny nehty a kůže plodu

Histologie:

  • mekonium je patrné v plicích v podobě nažloutlých mekoniových tělísek na pozadí eozinofilně granulárního detritu a hlenu
  • zánětlivá reakce se objevuje u přežívajících novorozenců se zpožděním několika hodin

3.3.3  Perzistující fetální cirkulace (perzistující plicní hypertenze novorozence)

Úvod:

Odráží chybějící pokles plicní cévní rezistence po porodu a přetrvávání fetálního typu cirkulace.

Etiologie:

  • primární (idiopatická)  —  u novorozenců bez známek plicního nebo kardiovaskulárního onemocnění
  • sekundární  —  se známou příčinou, kterou může být např. plicní hypoplázie, masivní aspirace mekonia, pneumonie, vrozené srdeční vady nebo bronchopulmonální dysplázie

Klinické znaky:

  • u idiopatické PFC: centrální cyanóza, obtížné dýchání s tachypnoe, zatahováním jugula a podžebří
  • pravo-levý zkrat přes foramen ovale a duktus arteriosus
  • snížený plicní průtok

Histologie:

Preacinární a intraacinární plicní arterie a arterioly mají hypertrofickou svalovou vrstvu, dochází k rozšíření svaloviny i do periferní drobných větví, kde se fyziologicky nenalézají. Je pravděpodobné, že tyto změny počínají již in utero jako reakce na hypoxii či stres nebo se jedná primárně o poruchu mechanismu řídícího muskularizaci cév.



Na začátek této strany



Pokud atlas nefunguje jak má (například se neotevírají okna s obrázky), je možné, že jste se dostali do vnitřních oblastí atlasu přímým odkazem zvenčí a tak jste vynechali některé vstupní detekční procedury. Zkuste přejít na hlavní stránku atlasu: www.muni.cz/atlases