Atlas
 

Imunofluorescence   (prof. MUDr. Zdeněk Vlašín, DrSc.)



4  Kožní biopsie

4.6  Imunofluorescence

prof. MUDr. Zdeněk Vlašín, DrSc.

Úvod:

Imunofluorescence (IF) patří mezi běžné laboratorní metody v současné medicině. Slouží k detekci různých antigenů ve tkáních i buňkách, umožňuje však také kvalitativní i kvantitativní průkaz protilátek.

V této kapitole jsme se zaměřili na běžně používané, diagnosticky zaměřené metodiky a vybrali jsme ukázky častějších diagnostických jednotek.

Přímá imunofluorescence používá značenou protilátku proti specifickým antigenům, přítomným ve tkáni nemocného. Protilátka pochází buď z imunizovaného zvířete nebo se může jednat o průmyslově produkovanou monoklonální protilátku. Antigen je detegován v tkáni odebrané nemocnému biopsií.

Nepřímá imunofluorescence slouží k detekci autoprotilátek v séru nemocného. Tyto protilátky (sérum pacienta) se nechají reagovat se substrátem. Jako substrát může sloužit normální tkáň jiného pacienta nebo (častěji) tkáň zvířecí nebo buňky standardních buněčných kultur. Navázané protilátky jsou detegovány pomocí jiných, značených protilátek, specifických vůči jednotlivým třídám lidských protilátek.

4.6.1  Přímá imunofluorescence

Úvod:

Přímá imunofluorescence (IF) umožňující detekci protilátek, antigenů, složek komplementového systému, případně fibrinových produktů, patří v současné dermatologii k rutinním diagnostickým metodám. Přesto se setkáváme v běžné praxi s nejasnostmi při indikaci i omylech při interpretaci této metody. Uváděná obrazová dokumentace spolu s komentářem chce přispět k připomenutí nálezů, se kterými se klinický lékař nejčastěji setkává.

Podstatou přímé IF techniky je vazba diagnostických protilátek značených fluorochromy (nejčastěji fluoresceinisothiocyanátem, FITC) označovaných jako konjugáty na antigenní struktury ve tkáních. Nenavázané protilátky jsou odstraněny promytím, navázané pak lze prokázat ve fluorescenčním mikroskopu. Kontrast žlutozeleně zářících komplexů lze zvýšit dobarvením Evansovou modří, která dodá podkladu červenavé tóny. Detekční možnosti jsou mimořádné při aplikaci značené monoklonální protilátky, reagující s jednotlivými epitopy antigenů.

K vyšetření se používá bioptický materiál získávaný nejčastěji excizí (resp. průbojníkem o průměru 4 mm). Předpokladem dobré kvality výsledků je co nejrychlejší zmražení vzorku (tekutý dusík) a dodání ve zmraženém stavu do laboratoře. Je též možné docílit solidních výsledků při použití speciálního transportního media (maleinimid), které poskytne specializované pracoviště. Je však vhodné omezit pobyt vzorku v tomto mediu na dny, nikoli týdny.

V laboratořích se připravují kryostatové řezy, které se (nejlépe dvojmo pro každý konjugát) uchytí na podložních sklech, nechají krátce přischnout, potom barví příslušnými konjugáty a promývají.

Výsledek IF vyšetření je plně diagnostický spíše výjimečně (např. nález IgG a c3 v intercelulární oblasti spolu s akantholytickým puchýřem u pemfigu). Častěji teprve kombinace pozorovaných změn, posouzení účasti jednotlivých imunoglobulinů, složek komplementu či fibrinu spolu s výsledky klasické histopatologie umožní přesné diagnostické závěry. Tak např. depozita v oblasti dermo-epidermální junkční zóny, tzv. lupusový pruh lze zjistit i u některých dalších dermatóz.

Velmi důležité je zvolit správné místo odběru. U puchýřnatých chorob je vhodné odebrat těsné sousedství čerstvého puchýřku, resp. jeho erytematózní val. U erytematodu a porfyrií volíme oblast vystavovanou slunci, tedy obličej, krk, či deltoidní krajinu. Jiná je situace při odběru normální (exantémem nepostižené) kůže. Tam je naopak nutné zvolit místo před sluncem chráněné, tedy volární stranu předloktí nebo hýždě, jinak dostaneme falešně pozitivní výsledky. Vyšetření tohoto typu u systémových onemocnění pojiva nutno používat jako doplňkové (nikoli jako základní, výchozí).

Odběr klinicky nepostižené kůže má význam zejména u SLE, kdy bývá nepřímým indikátorem lupózní nefritis. Častou chybou při vyšetřování vzorků nepostižené kůže však je, že lékař je zasílá k IF potvrzení SLE v úvodní fázi onemocnění. Vždy by mělo předcházet zevrubné klinické vyšetření včetně posouzení přítomnosti antinukleárních protilátek.

4.6.1.1  Pemphigus vulgaris a jeho varianty (fluorescence)

Úvod:

Pemphigus vulgaris, pemphigus vegetans, pemphigus foliaceus a pemphigus erythematosus jsou diagnózami, u kterých je diagnostika přímou IF neobvykle přínosná. Lze detegovat autoprotilátky navázané v oblasti desmosomů (starší označení ICS protilátky, tedy protilátky vztahované k intercelulární substanci). Prokazován je IgG a c3.

Obrázky

Běžná je síťovitá kresba kopírující povrchy keratinocytů:
Pemfigus vulgaris, anti-ics, FITC 20x (10)

Pemphigus vulgaris, FITC, Evans 40x (1910)

Pemphigus vulgaris, anti-IgG, FITC, Evans 40x (1913)

Pemphigus vulgaris, anti-IgG, FITC, Evans 40x (1914)

Pemphigus vulgaris, anti-IgG, FITC, Evans 100x (1911)

Pemphigus vulgaris, anti-IgG, FITC, Evans 100x (1912)

Síťovitá kresba na povrchu keratinocytů, morčecí jícen, pemphigus vegetans:
Pemphigus vegetans, nepřímá IF, FITC 10x (3676)

Pemphigus vegetans, nepřímá IF, FITC 20x (3677)

Pemphigus vegetans, nepřímá IF, FITC 20x (3678)

Pemphigus vegetans, nepřímá IF, FITC 40x (3679)

Pemphigus vegetans, nepřímá IF, FITC 40x (3680)

Pemphigus vulgaris s nízkým titrem protilátek (low titre), kde je pozitivita omezena na dolní oblasti epidermis:
Pemphigus vulgaris, low titre, anti-IgG, FITC, Evans 40x (2005)

Pemphigus vulgaris, low titre, anti-IgG, FITC, Evans 40x (2006)

Pemphigus vulgaris, low titre, anti-IgG, FITC, Evans 40x (2007)

Pemphigus vulgaris:
Pemphigus vulgaris, FITC 10x (6026)

Pemphigus vulgaris, FITC 20x (6028)

Pemphigus vulgaris, FITC 40x (6027)

Pemphigus vulgaris, FITC 40x (6029)

U pemphigus foliaceus bývá pozitivní nález v horní třetině epidermis:
Pemfigus foliaceus, anti-ics, FITC 20x (11)

Pemphigus foliaceus (jiný případ):
Pemphigus foliaceus, anti-IgG, FITC 20x (1974)

Pemphigus foliaceus, anti-IgG, FITC 40x (1975)

Pemphigus foliaceus, anti-IgG, FITC 40x (1976)

Pemphigus foliaceus (jiný případ):
Pemphigus foliaceus vyvinutý, anti-ig, FITC 20x (2241)

Pemphigus foliaceus vyvinutý, anti-ig, FITC 40x (2242)

Pemphigus foliaceus vyvinutý, anti-ig, FITC 40x (2243)

U pemphigus erythematosus se může současně objevit v junkční zóně i lupusový pruh:
m. Senear-Usher, FITC (12)

Protilátky typu ICS nenalezneme u benigního familiárního pemfigu (M. Hailey et Hailey).

Výsledný imunofluorescenční obraz může být negativně ovlivněn terapií, zejména vysokými a dlouhodobými dávkami kortikosteroidů a cytostatik.

4.6.1.2  Bulózní pemfigoid (imunofluorescence)

Úvod:

Má obvykle souvislý pruh IgG a c3 v oblasti bazální membrány (BM) epidermis i oblasti BM adnex, který přechází do stropu subepidermálního puchýře. U morfologicky blízké epidermolysis bullosa acquisita jsou autoprotilátky zjišťovány spíše v oblasti dna puchýře. U lékově provokovaných pemfigoidů můžeme též často zjistit IgG nebo c3 ve vrstvě bazálních keratinocytů. Jak ukazuje možná diferenciace pomocí imunoblotingu, nepůjde u BP o zcela homogenní jednotku, zejména s ohledem na možnost účasti lékových faktorů. Herpes gestationis dává při IF vyšetření obdobný výsledek jako BP s tím rozdílem, že pozitivní průkaz IgG autoprotilátek v oblasti BM není častý, prokazován je však takřka vždy c3.

4.6.1.3  Pemphigoid (herpes) gestationis (imunofluorescence)

Úvod:

Histologie odpovídá bulóznímu pemfigoidu.

4.6.1.4  Dermatitis herpetiformis Duhring (imunofluorescence)

Úvod:

Dává při odběru vzorku ze sousedství puchýřku charakteristický obraz zrnek IgA vyplňujících některé papily.

U IgA lineární dermatitis zjistíme souvislý pruh IgA v oblasti BM.

4.6.1.5  Lupus erythematosus (SLE, CCLE a SCLE); (imunofluorescence)

Úvod:

Při odběru vzorku z morfy v oblastech vystavených slunečnímu záření lze očekávat pozitivní nález až v 90% případů. Pro diagnózu LE je klíčovým nálezem přítomnost tzv. lupusového pruhu (lupus band, LB), obsahujícího IgG ale též c3, IgM, IgA nebo i fibrin v oblasti dermo-epidermální junkční zóny. Pruh může mít charakter homogenní, zrnitý nebo i fibrilární. Prakticky značí nahromadění imunitních komplexů, proto jej nalezneme občas i u jiných onemocnění. Pozitivní je i kolem adnex, zejména kolem potních žláz nebo i foliklů. Ve floridní fázi SLE je někdy nalézán LB i v klinicky zdánlivě nepostižené kůži.

Vzácně se prokazuje pozitiva anti-Ro (SSA) a anti-La (SSB) protilátek jako jemných granulí mezi buňkami bazální vrstvy epidermis. Tato pozitivita je u subakutního LE, systémového LE a Sjögrenova syndromu.

Obrázky

Lupus erythematodes, lupusový pruh v oblasti junkční zóny:
LE, lupózní pruh, FITC (16)

Lupus erythematodes, lupusový pruh v oblasti potních žláz:
LE, lupózní pruh, nepostižená kůže, FITC (17)

Lupus erythematodes, lupusový pruh v nepostižené kůži:
LE, lupózní pruh, nepostižená kůže, FITC (18)

Lupus erythematodes, lupusový pruh:
Discoidní lupus erythematodes chronický, anti-IgG, FITC 20x (4021)

Discoidní lupus erythematodes chronický, anti-IgG, FITC 20x (4022)

Discoidní lupus erythematodes chronický, anti-IgG, FITC 20x (4023)

Kromě LB se setkáváme i s tzv. agregáty, tj. oválnými strukturami v subepidermální oblasti, kolem adnex, vzácněji při poškození bazální oblasti epidermis (u CDE i u lichenu) i intraepidermálně. Vznikají pravděpodobně apoptózou. Nejčastěji jsou pozitivní s anti-IgM, ale i s anti-IgG a c3.

U CDE bývá častá fluorescence vaziva v horním koriu, což samo o sobě není diagnostickým ukazatelem.

Obrázky

Lupus erythematodes, IF agregáty:
LE, agregáty, FITC (19)

V diferenciální diagnostice nutno stále připomínat, že LB může být přítomen i u různých změn obličeje spojených s angiektáziemi (příkladem jsou rosacea, sklerodermie, tinea faciei).

Dále u SLE občas zjišťujeme cytoplazmatickou fluorescenci některých keratinocytů.

4.6.1.6  Sharpův syndrom

Úvod:

U Sharpova syndromu (smíšené onemocnění pojivových tkání) je často nalézána fluorescence epidermálních jader, která provází i případy SLE s vysokými titry antinukleárních protilátek

Obrázky

Sharpův syndrom, jaderná fluorescence:
Sharpův syndrom, FITC (21)

4.6.1.7  Lichen ruber planus (imunofluorescence)

Úvod:

Je vděčnou oblastí IF diagnostiky, protože pomáhá zpřesnit diagnostiku u nevyhraněných případů lichenu, zejména u výlučně slizniční lokalizace onemocnění. Pro lichen jsou charakteristická depozita krajkovitého charakteru s konjugátem anti-fibrin v místě epidermální BM. Přítomné mohou být i četné agregáty (odpovídají Civatteho tělískům). Depozici fibrinu umožňuje výrazné poškození bazální oblasti epidermis, kam je fibrin jako tkáňový cement ukládán.

Obrázky

Lichen ruber, depozita v oblasti bazální membrány:
Lichen ruber (krajkovitá positivita anti-fibrin), anti-fibrin, FITC (22)

4.6.1.8  Vaskulitis imunokomplexového typu (imunofluorescence)

Úvod:

Zejména při odběru z čerstvé morfy můžeme potvrdit diagnózu zjištěním depozit IgG a C3, resp. IgM a fibrinu ve stěnách cév. Tato depozita mívají granulární charakter. U m. Schönlein-Henoch zjišťujeme ve stěnách cév IgA.

4.6.1.9  Porphyria cutanea tarda (PCT) a hepatopatie

Úvod:

Zejména při odběru kůže z insolační zóny zjišťujeme u PCT charakteristický obraz: lupusový pruh v junkční zóně s anti-IgG a vakovité dilatace cév s homogenními depozity ve stěnách, obvykle pozitivní IgG, C3 a fibrin. Tento typ cévních změn můžeme u některých systémových změn najít i při vyšetření klinicky nepostižené kůže. Tyto cévní změny jsou velmi charakteristické a jestliže jsou přítomny v nezměněné kůži, obvykle uvažujeme o diagnózách: SLE, hepatopatie, ale i těžší diabetes. Nejčastěji tyto změněné cévy obsahují ve stěnách fibrin nebo IgG. Výrazný nález bývá v těchto případech i v oblasti potních žláz.

Obrázky

Porphyria cutanea tarda, depozita fibrinu ve stěnách cév:
PCT, cévy, FITC (24)

Porphyria cutanea tarda, depozita fibrinu ve stěnách cév a v potních žlázkách:
PCT, cévy a potní žlázky, FITC (25)

4.6.2  Nepřímá imunofluorescence

Úvod:

Nepřímá IF je využívána zejména při diagnostice autoimunitních chorob. Jako zdroje antigenů je možno použít živočišnou tkáň (pokud existuje shoda s lidskými autoantigeny); některé autoprotilátky však reagují výlučně s antigeny lidských tkání nebo buněčných linií. Protilátka pochází ze séra nemocného.

Mezi nejběžnější testy patří v dermatologii průkaz protilátek proti antigenům buněčného jádra (ANA), antigenům různých částí kůže u puchýřnatých chorob, proti endomysiu a proti cytoplazmě neutrofilních leukocytů. Výsledky může ovlivnit volba antigenního substrátu.

4.6.2.1  Antinukleární protilátky (ANA)

Úvod:

jsou detegovány na kryostatových řezech nebo na otiscích jater hlodavců, standardem je však dnes buněčná linie HEp-2. Hodnotí se jak typ fluorescence, tak titr protilátek. Klinicky významné jsou titry nejméně 1:40 až 1:160 (koncentace pod 1:40 se může vyskytnout i u zdravých lidí ve vyšším věku, resp. u některých chronických chorob). Metoda je doplňována a zpřesňována moderními imunoesejemi.

K průkazu protilátek u puchýřnatých chorob je optimální opičí jícen. Vzhledem k obtížné dostupnosti uvedeného substrátu se v praxi osvědčila morčecí tlamka (oblast koutku).

4.6.2.2  Endomysiální protilátky

Úvod:

Používán je opičí jícen, střední část, popřípadě lidská pupečníková tkáň.

4.6.2.3  Protilátky proti cytoplazmě neutrofilů (ANCA)

Úvod:

Pro detekci se používají standardizované nátěry leukocytů, komerčně získané nebo připravené v laboratoři a fixované alkoholem nebo formolem. Výhodou metody je snadný odběr vzorku (tj. séra nemocného) a možnost sledování aktivity choroby stanovením titru protilátek. Nevýhodou je ne vždy dostačující citlivost metody. Pro vyšetření se zasílá čerstvé sérum, nejlépe před zahájením léčby.

Homogenní typ fluorescence detegovaný na otiscích jater hlodavců. Běžným substrátem jsou i kryostatové řezy jater myší nebo krys. Koreluje zejména s přítomností protilátek proti deoxyribonukleoproteinu a pozitivitou (dříve běžného) LE testu. Je to základní typ protilátek nalézaný (při použití jater hlodavců) u aktivního SLE. Další typy fluorescence pozorované s tímto substrátek neuvádíme, věnujeme se obrazům zjišťovaným při užití HEp-2 buněk.

Obrázky

Homogenní typ ANA, otisk krysích jater:
Homogenní ANA, krysí játra, nepřímá IF (26)

Homogenní typ fluorescence nalézaný na substrátu buněk buněčné kultury HEp-2. Ten má výhodu v tom, že dovoluje indikovat širší škálu ANA, a to zejména proto, že obsahuje řadu buněk v různé fázi mitotického cyklu. Protože ANA pozitivní séra obsahují obvykle více typů těchto protilátek, mohou se jednotlivé imunofluorescenční vzory překrývat. Tento fakt obvykle zjišťujeme až při titraci.

Akcentované zbarvení periferie HEp-2 buněk má několikerý výklad. Zatímco při užití substrátu myších jater byl tento typ dáván do vztahu k přítomnosti anti-dsDNA protilátek a indikoval závažnější průběh SLE se sklonem k lupózní nefritis, na substrátu HEp-2 je v těchto závažných případech popisován homogenní typ fluorescence, event. v kombinaci s akcentací lemu buněk. Těžce k rozeznání je typ fluorescence u sér s protilátkami proti laminům, což jsou antigeny polypeptidové povahy patřící do skupiny intermediárních filament. Tento typ bývá překryt silněji zastoupenými protilátkami (anti-dsDNA) u SLE. Klinický význam posledně uvedených protilátek spočívá v tom, že indikují některé imunologické změny přítomné jak u SLE, tak i u systémové sklerózy (vasculitis, trombocytopenie a Raynaudův jev). Zbarvení periferie buněčného jádra může být i artefaktem (nekvalitní substrát).

Obrázky

Homogenní (i periferní) typ ANA, buněčná kultura HEp-2:
Homogenní ANA, bb. kultura, nepřímá IF (27)

Periferní typ ANA:
ANA, periferní, nepřímá IF (28)

Test se substrátem Crithidium luciliae. Využívá okolnosti, že u prvoků bývá bičík upevněn na kinetoplastu, který obsahuje nativní dsDNA. Pozitivní IF test indikuje přítomnost anti-dsDNA protilátek. Test je vysoce specifický, ale méně citlivý.

Obrázky

Anti-dsDNA protilátky, Crithidium luciliae, nepřímá IF:
Anti-dsDNA protilátky, nepřímá IF (29)

Na obrázku je hrubě zrnitý typ IF (coarse speckled), v tomto případě navíc kombinovaný s typem nukleolárním. Hrubě zrnitý typ indikuje přítomnost protilátek proti antigenům U1-snRNP (typické pro Sharpův syndrom) nebo proti Sm proteinům (indikuje SLE). Vzhledově blízký typ je tzv. velkozrnitý typ (large speckled), který má vztah k přítomnosti protilátek proti heterologní skupině ribonukleárních proteinů obsažených v jaderné matrix. Je pozitivní např. u některých případů Sharpova syndromu i u dalších revmatických chorob. Přítomnost jemného zrnění (nezobrazeno) má mj. vztah k přítomnosti protilátek proti Ro (SS-A) a La (SS-B).

Obrázky

Sharpův syndrom:
Sharpův syndrom, nepřímá IF (30)

Nukleolární typ fluorescence v séru nemocné s diagnózou systémové sklerodermie. Při použití kvalitní optiky je možné rozeznat i další podtypy nukleolární fluorescence asociované většinou se systémovou sklerodermií.

Obrázky

Systémová sklerodermie, nukleolární typ nepřímé IF:
Systémová sklerodermie, nukleolární typ, nepřímá IF (31)

Protilátky proti centromerám jsou charakteristické asi pro 60% nemocných s CREST syndromem. Tento typ protilátek není určitelný (podobně jako např. protilátky anti-Ro a anti-La) na substrátech ze tkání hlodavců.

Obrázky

CREST syndrom, protilátky proti centromerám:
CREST syndrom, protilátky proti centromerám, nepřímá IF (32)

Protilátky typu few nuclear dots obsahují v průměru do cca 6 diskrétních bodů na jádro. Výskyt nejčastěji u primární biliární cirhózy a chronické aktivní hepatitidy. Antigen (p80-coilin) patří do skupiny malých jaderných ribonukleoproteinů a je asociován s fibrillarinem. Jeho funkce je zatím neznámá. Podobným typem je multiple nuclear dots, lišící se počtem diskrétních bodů na jádro (v tomto případě je jich v průměru kolem 10). Klinické asociace: Sjögrenův syndrom, řidčeji SLE a též primární biliární cirhóza.

Obrázky

ANA protilátky, typ few nuclear dots:
ANA protilátky, typ few nuclear dots, nepřímá IF (33)

Substrát HEp-2 lze použít i k detekci antimitochondriálních protilátek. Běžnější je užití tkání krysy (játra, ledviny, žaludek). Přítomnost těchto protilátek je charakteristická pro primární biliární cirhózu. Lze ji rovněž nalézt u osob se systémovou sklerodermií nebo překryvnými syndromy.

Obrázky

Protilátky proti mitochondriím (AMA):
Protilátky proti mitochondriím (AMA), nepřímá IF (34)

Detekce protilátek proti povrchovým antigenům keratinocytů je ve srovnání s přímou IF kůže méně citlivá, přesto asi v 90% dává pozitivní výsledky, zejména u rozvinutého pemphigus vulgaris. Protilátky indikující aktivitu choroby jsou typu IgG4 nebo IgG1. Charakteristická je depozice autoprotilátek zaměřených proti desmosomům (hlavním autoantigenem u pemphigus vulgaris je desmoglein I., u pemphigus foliaceus desmoglein III.) ve tvaru síťky, lokalizované v mezibuněčném prostoru. Proto také starší označení je ICS protilátky (protilátky proti intercelulární substanci).

Obrázky

Pemhigus vulgaris, síťovitá pozitivita ICS protilátek:
Pemhigus vulgaris, síťovitá positivita ICS protilátek, nepřímá IF (35)

Bulózní pemfigoid je charakterizován vazbou protilátek na zónu bazální membrány (BMZ). Hlavní antigeny byly charakterizovány metodou imunoblotingu jako BP 230 a BP 180 (u herpes gestationis BP 180). Korelace s aktivitou choroby je méně těsná. U jizvícího pemfigoidu, kde jsou protilátky proti lamininu, nepřímá fluorescence (na rozdíl od citlivější přímé metody) většinou selhává.

Protilátky (IgA) proti endomysiu jsou charakteristické pro dermatitis herpetiformis a celiakii. Endomysium je vazivová struktura obklopující snopce hladkého svalstva ve tkáních žaludku, střeva a jícnu. Protilátky proti retikulinu jsou podobné (event. mohou mít i stejné epitopy s endomysiálními protilátkami).

Obrázky

Protilátky proti endomysiu:
Protilátky proti endomysiu, nepřímá IF (39)

Protilátky proti cytoplazmatickým antigenům neutrofilů (ANCA) jsou významné v diagnostice vaskulitid, resp. v monitorování průběhu některých vaskulitid. U typu C-ANCA je přítomno granulární až homogenní zbarvení cytoplazmy s minimální fluorescencí nukleárních laloků. Antigenem je proteináza 3. S pozitivitou C-ANCA se setkáme u Wegenerovy granulomatózy, syndromu Churg-Strauss a mikroskopické polyarteritidy.

Obrázky

C-ANCA protilátky proti cytoplazmickým antigenům neutrofilů:
C-ANCA protilátky proti cytoplasmickým antigenům neutrofilů, nepřímá IF (40)

Typ P-ANCA je charakterizován zbarvením okrajů jaderných laloků neutrofilů. Bývá pozitivní u polyarteritis nodosa, ulcerózní colitis, sklerotizující cholangitis, m. Crohn, některých forem uveitis, mikroskopické polyarteritis, SLE a revmatoidní artritidy. Antigenem je myeloperoxidáza.

Obrázky

P-ANCA protilátky:
P-ANCA protilátky, nepřímá IF (41)

Uvedený přehled si klade za cíl rozšířit představu o výsledcích a možnostech vyšetřování metodou nepřímé imunofluorescence. Je pochopitelné, že může uvést jen některé nejběžnější příklady použití této v detailnějším pohledu značně složité problematiky.



Na začátek této strany



Pokud atlas nefunguje jak má (například se neotevírají okna s obrázky), je možné, že jste se dostali do vnitřních oblastí atlasu přímým odkazem zvenčí a tak jste vynechali některé vstupní detekční procedury. Zkuste přejít na hlavní stránku atlasu: www.muni.cz/atlases