Úvod:
Kostní dřeň je obsazena buňkami hematopoezy a buňkami stromálními, především tukovými. Celularitou (buněčností) kostní dřeně se rozumí objemový poměr hematopoezy a tuku. Celularita je závislá na věku. Novorozenec má kostní dřeň zcela obsazenou hematopoezou (celularita je 100%), s přibývajícím věkem ubývá hematopoezy a přibývá tukových buněk. V dospělosti je hematopoeza zachována pouze v axiálním skeletu. Dlouhé kosti končetin dospělích mají kostní dřeň tukovou, bez hematopoezy (s výjimkou proximálních části humeru a femuru).
Normální celularita krvetvorné dřeně dospělých se pohybuje v rozmezí 30 – 70% a mění se za patologických okolností — mluvíme o dřeni hypercelulární (nad 70%), normocelulární (30 – 70%) nebo hypocelulární (pod 30%).
Za patologických okolností dochází také k expanzi hematopoezy do dlouhých kostí končetin popř. i extramedulárně (játra, sleziny i jiné orgány).
Pluripotentní kmenová buňka: nediferencovaná buňka, jejíž dělením a diferenciací vznikají 3 základní řady hematopoezy (trilineární hematopoeza), tj. erytropoeza, myelopoeza a trombocytopoeza.
Erytropoeza: má typické hnízdovité uspořádaní, hnízda erytropoezy (erytrony) jsou disperzně rozložena v intertrabekulárním prostoru, za normálních okolností se nenácházejí peritrabekulárně.
Myelopoeza: méně zralé buňky myelopoezy (myeloblasty a promyelocyty) jsou lokalizovány peritrabekulárně, směrem do centra intertrabekulárního prostoru se nacházejí zralejší elementy granulopoezy (myelocyty, metamyelocyty, segmenty a tyčky). Normální poměr myelopoezy a erytropoezy (M:E) je asi 2 – 3:1.
Trombocytopoeza: megakaryocyty, z nichž vznikají trombocyty, jsou řídce jednotlivě rozložené v počtu asi 3 – 5 na 1 zorné pole při zvětšení 400×.
Dále v kostní dřeni vznikají monocyty a lymfocyty.
Ostatní buňky kostní dřeně: Vytváří mikroprostředí podporující hematopoezu; patří k nim stromální buňky, tj. adipocyty, osteoblasty a osteoklasty, fibroblasty, makrofágy (zdroj zásobního železa), endotelie (tvoří krevní sinusy), a dále lymfocyty, plazmocyty a mastocyty.