Tasemnice infikuje po pozření infikovaného masa s boubelí (cysticercus). Vyvíjí se a žije několik let v tenkém střevě; dosahuje délky několika metrů. Uvolňuje články obsahující vajíčka.
Zvířata se nakazí pozřením vajíček pocházejících z kontaminace lidskou stolicí. Rozvíjí se u nich cysticerkóza s tvorbou boubelí v orgánech.
Taenia saginata (tasemnice bezbranná) vyvíjí boubel v hovězím mase. Taenia solium (tasemnice dlouhočlenná) vyvíjí boubel u vepřového a také u člověka (cysticercus).
U člověka se cysticerkóza vyvine podobně jako u zvířat pozřením potravy kontaminované lidskou stolicí (tedy ne boubele z masa). Následky mohou být těžké s vývojem mnohotných cysticerků velikosti do 1 cm v orgánech (mozek, srdce, sítnice a další). Živé cysticerky mohou kromě destrukce tkáně působit tlakem na okolní struktury. Odumírající cysticerky vyvolají zánětlivě alergickou reakci.
Cysticerkóza je zpravidla mnohočetná infekce, kde se larvy tenia solium vyvíjejí v orgánech (podkoží, sval, mozek), což je příčinou řady komplikací. U člověka mohou larvy časem odumírat a kalcifikovat.
Taenia saginata (Taeniarhynchus saginatus) v různých barveních: Taeniarhyncus, HE 40x (12231) Taeniarhyncus saginatus, vajíčka, HE 40x (12229) Taeniarhyncus, Gram 40x (12230) Taeniarhyncus, PAS 40x (12232) Taeniarhyncus, Ziehl Neelsen 40x (12233) Teniarhynchus saginatus, Grocott 40x (13128)