Lobární pneumonie (typicky Streptococcus pneumoniae) postihuje celé plicní laloky, které jsou konzolidované, jen s minimální vzdušností (hepatizace). Takto postižená tkáň je prakticky vyřazena z respirace.
Klasicky se choroba rozvíjí ve čtyřech stadiích:
V oblastech, kde se proces eliminace fibrinu opozdí, mohou vznikat plicní karnifikace: jedná se v podstatě o granulační tkáň s fibrinem indukovanou cévní proliferací (analogicky jako např. u hojení ran). Na rozdíl od jiných lokalizací však tyto oblasti nejizví, zůstávají tuhé, tmavě červené. Pokud zaujímají rozsáhlejší oblasti plíce, mohou vést k zvýšení cévního odporu a rozvoji cor pulmonale.
Lobární pneumonii doprovází vždy fibrinózní pleuritis, po vyléčení často zůstávají pleurální adheze.
Lobární pneumonie, červená hepatizace: Lobární pneumonie, červená hepatizace, Makro, pitva (71658) Lobární pneumonie, červená hepatizace, Makro, pitva (71659)
Hepatizovaná plíce u lobární pneumonie: Hepatizovaná plíce u lobární pneumonie, Makro, pitva (71660) Hepatizovaná plíce u lobární pneumonie, Makro, pitva (71661)
Alveoly jsou vyplněny fibrinem a četnými neutrofily. Obraz se liší podle jednotlivých stadií (překrvení). Na pleuře je fibrinový nálet.